Pregled bibliografske jedinice broj: 534442
Rizični i zaštitni faktori kod pojave nasilja među djecom
Rizični i zaštitni faktori kod pojave nasilja među djecom // Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu - izazov obitelji, školi i zajednici: program i sažeci izlaganja / Kolesarić, Vladimir ; Ručević, Silvija ; Šincek, Daniela (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 80-80 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 534442 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rizični i zaštitni faktori kod pojave nasilja među djecom
(Risk and Protective Factors for Bullying)
Autori
Velki, Tena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu - izazov obitelji, školi i zajednici: program i sažeci izlaganja
/ Kolesarić, Vladimir ; Ručević, Silvija ; Šincek, Daniela - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 80-80
ISBN
978-953-314-028-5
Skup
3. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja: Psihosocijalni aspekti nasilja u suvremenom društvu- izazov obitelji, školi i zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nasilje među djecom; rizični faktori; zaštitni faktori
(bullying; risk factors; protective factors)
Sažetak
O nasilju među djecom govorimo kad jedno ili više djece uzastopno i namjerno uznemiruje, napada ili ozljeđuje drugo dijete koje se ne može obraniti. U posljednjih 10-ak godina istraživanja u ovom području usmjerila su se na brojne rizične i zaštitine faktore za razvoj nasilja među djecom. U ovom radu pobliže ćemo prikazati navedene rizične i zaštitne faktore koji se javljaju kod nasilja među djecom i to koristeći 4 nivoa ekološkog modela: individualni (intrapersonalni), obiteljske i druge bliske veze, škola i zajednica, kultura i mediji. Individualni rizični i zaštitni faktori odnose se na osobine djeteta (biološke, psihološke i genetske), a najčešće su istraživani spol, biološki i bihevioralni faktori, uspjeh u školi i psihološki faktori. Obitelj kao primarni izvor podrške i učenja igra veliku ulogu u razvoju rizičnih i zaštitnih faktora za pojavu nasilja među djecom. Od rizičnih faktora najčešće su istraživani uobičajena roditeljska praksa, pojavnost nasilja u obitelji i stupanj zanemarivanja kod kuće, dok se kao najvažniji zaštitni faktor pokazala kvaliteta roditeljstva. Većina navedenih faktora može se primijeniti i na školsko okruženje. Ti zajednički faktori se odnose na ponašajni model koji odrasla osoba predstavlja djetetu, komunikaciju između odraslog i djeteta, toplinu i neprijateljstvo u odnosu između odraslog i djeteta, nadzor koji odrasli vrše nad djetetom i način na koji odrasli rješavaju konflikte. Svako dijete, osim u obitelji, odrasta i u susjedstvu, zajednici, subkulturi koji utječu na njegovo ponašanje. Također i mediji s kojima se svakodnevno susreće igraju ulogu u razvoju njegova ponašanja. Poznavajući navedene rizične i zaštitne faktore i njihovo djelovanje možemo se usmjeriti na izradu intervencijskih programa koji bi ciljano bili usmjereni na smanjenje rizičnih faktora i poticanje zaštitnih te bi na taj način prevenirali i razvoj nasilja među djecom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek
Profili:
Tena Velki
(autor)