Pregled bibliografske jedinice broj: 534241
Žrtve mobbinga i indikatori stresa na radnom mjestu
Žrtve mobbinga i indikatori stresa na radnom mjestu // Zbornik radova Petog hrvatskog žrtvoslovnog kongresa: Žrtva znak vremena / Šeparović, Zvonimir (ur.).
Zagreb: Biblioteka Documenta Croatica, 2011. (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 534241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žrtve mobbinga i indikatori stresa na radnom mjestu
(Victims of mobbing and the indicators of stress in the workplace)
Autori
Janković, Josip ; Laklija, Maja ; Buljevac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova Petog hrvatskog žrtvoslovnog kongresa: Žrtva znak vremena
/ Šeparović, Zvonimir - Zagreb : Biblioteka Documenta Croatica, 2011
Skup
Peti hrvatski žrtvoslovni kongres „Žrtva znak vremena“
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.06.2010. - 20.06.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
uznemiravanje; nasilje na poslu; mobbing; žrtve; intervencija
(harassment; violence at work; bullying; victims; intervention)
Sažetak
Istraživanja u zadnja dva desetljeća ukazuju na kontinuirani trend rasta sukoba radne i obiteljske uloge kao i utjecaja radnog stresa na zaposlene žene i muškarce. Prema statističkim pokazateljima Europske agencije za sigurnost i zdravlje na radu (2009) stres je drugi najčešće izvještavan zdravstveni problem vezan uz posao, s kojim se suočava 22% radnika iz EU-27, a broj ljudi koji pate od poteškoća uzrokovanih stresom sve se više povećava. Sukladno tome ne čudi da je jedan od zdravstvenih i psihosocijalnih izazova s kojima se danas suočavamo stres na radnom mjestu uz koji se često vezuje i pojam mobbinga. Mobbing podrazumijeva neprijateljsku i neetičnu komunikaciju, ponašanje usmjereno na pojedinca, koji je gurnut u poziciju u kojoj se osjeća bespomoćnim što dovodi do značajne mentalne, psihosomatske i socijalne patnje pojedinca. Nadalje pod utjecajem doživljenog nasilja na radnom mjestu dolazi do promjena u obrascima komuniciranja i funkcionalnosti obitelji kao cjeline. Upravo iz tih razloga, osnovni cilj ovog istraživanja je bio ispitati percepciju zaposlenika jedinica područne samouprave (N=279) o uvjetima rada te identificirati činitelje rizika u radnoj okolini zaposlenika koji mogu imati negativne posljedice kako po zaposlenika i radnu sredinu, tako i u sferi njihovog obiteljskog života. Iz dobivenih rezultata vidljivo je da su ispitanici doživljavali u radnom okruženju ne samo uznemirujuće nego i ugrožavajuće pritiske, uskraćivanja prava na edukaciju, pripisivanja njihove zasluge drugima, iznenadnog zatrpavanja nesavladivim količinama poslova, da su im postavljani neostvarivi rokovi, da im je pripisivana tuđa krivnja, da su im postavljani novi zadaci za koje nisu bili pripremljeni niti su im dani instrumenti za njihovu provedbu, što sve ulazi u elemente nasilja na poslu. U istraživanju su jasno prepoznati važni indikatori vezani uz zadovoljstvo radnom sredinom, doživljaj mobbinga, ometajući utjecaji radne na obiteljsku sredinu i obrnuto, te se identificiraju smjernice za poboljšanja kvalitete interpersonalnih odnosa i uvjeta rada u svrhu podizanja radne efikasnosti, kvalitete rada zaposlenika, humanistički orijentirano unapređenje poslovanja uz eliminaciju činitelja rizika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb