Pregled bibliografske jedinice broj: 528657
Nove tehnologije u dijagnostici pripremljenosti sportaša
Nove tehnologije u dijagnostici pripremljenosti sportaša // Dijagnostika u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije: zbornik radova / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2011. str. 37-50 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 528657 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nove tehnologije u dijagnostici pripremljenosti sportaša
(New technologies in sports diagnostics)
Autori
Milanović, Dragan ; Šalaj, Sanja ; Gregov, Cvita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Dijagnostika u područjima edukacije, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije: zbornik radova
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2011, 37-50
ISBN
953-95082-7-4
Skup
XX. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 21.06.2011. - 25.06.2011
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
testiranje ; motoričke sposobnosti ; energetski kapaciteti
(testing ; motor abilities ; energetic capacities)
Sažetak
Da bi se kvalitetan plan i program treninga u vrhunskom sportu izradio i uspješno proveo, nužno je imati uvid u specifične zahtjeve pojedinoga sporta ili sportske discipline te uvid u aktualno stanje relevantnih sposobnosti, osobina i znanja sportaša i sportske skupine. Zbog toga valja utvrđivati i pratiti one morfološke, funkcionalne, biokemijske, biomehaničke, bazične i specifične motoričke te psiho-sociološke pokazatelje koji će omogućiti uspješnu dijagnostiku inicijalnih, tranzitivnih i finalnih stanja treniranosti u funkciji postizanja i očuvanja vrhunskih sportskih rezultata. Na temelju dijagnosticiranih veličina, odnosno prepoznavanja dobrih i loših strana treniranosti jednoga sportaša ili sportske skupine, mogu se postaviti ciljevi i zadaće trenažnoga postupka te programi za pojedine cikluse u kojima se sportska priprema odvija. Efekti treninga mogu se utvrditi jedino mjerenjem i vrednovanjem onih komponenata ili dimenzija treniranosti na koje se treningom željelo utjecati. Zbog toga se primjenom objektivnih postupaka dijagnosticiranja (testiranje, mjerenje i vrednovanje), kao i subjektivnim procjenama nastoji utvrditi efikasnost prethodno provedenoga trenažnoga postupka. U tako definiranom trenažnom postupku presudno je da se rezultati vrednovanja stanja treniranosti što kvalitetnije interpretiraju i koriste u svim fazama trenažnog procesa: a) tijekom provođenja pojedinačnog treninga, b) tijekom planiranja treninga – određivanje ciljeva, zadaća i uvjeta trenažnog procesa i c) tijekom programiranja trenažnog rada – izbor, doziranje i distribucija operatora treninga.Zbog neizostavne vrijednosti dijagnostičkih podataka mjerni uređaji sve više postaju dijelom svakodnevne trenerske prakse, a brz napredak tehnologije pruža nam nove i sofisticiranije sustave mjerenja odnosno testiranja. Tako se različiti uređaji koji su prije zahtijevali laboratorijske uvjete, sada mogu provoditi na terenu, a rezultati su dostupni odmah - na ekranu, i to treneru i sportašima. Osim tehnološkog napretka u dijagnostici jako je važno spomenuti i nove dijagnostičke metode koje proizlaze iz sve šireg i multidisciplinarnog pristupa. Tako autori u ovome radu predstavljaju pored sofisticiranih mjernih sustava: Linearnog slijednika, izokinetičke dijagnostike, Telemetrijskog elektromiografa, Wii konzole, Bod poda, Apas kinematičkog sustava, Cosmed K4 sustava i funkcionalnu procjenu pokreta koja se temelji na fizikalnim metodama procjene funkcija lokomotornog sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342610-2609 - Programiranje transformacijskih postupaka za razvoj kondicijskih obilježja (Milanović, Dragan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb