Pregled bibliografske jedinice broj: 525436
Utjecaj financijske krize na globalno tržište rada
Utjecaj financijske krize na globalno tržište rada // Kriza: preobrazba ili propast? / Obadić, Alka ; Šimurina, Jurica ; Tica, Josip (ur.).
Zagreb: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011. str. 95-111 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 525436 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj financijske krize na globalno tržište rada
(The Influence of financial Crisis on Global Labour Market)
Autori
Obadić, Alka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Kriza: preobrazba ili propast?
/ Obadić, Alka ; Šimurina, Jurica ; Tica, Josip - Zagreb : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011, 95-111
ISBN
10953-6024-41-8
Skup
Kriza: preobrazba ili propast?
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
efekti krize; ranjive skupine; institucije na tržištu rada; EU; CESEE
(effects of crisis; vulnerable groups on labour market; EU; CESEE)
Sažetak
Financijska kriza uzrokovana je propasti američke financijske investicijske banke Lehman Brothers 15. rujna 2008. godine koja je paralizirala globalni financijski sustav te se ubrzo prelila u globalnu ekonomsku krizu i krizu radnih mjesta. Naime, usporavanje ekonomskog rasta reflektiralo se u smanjenoj agregatnoj potražnji (prije svega smanjenoj količini proizvodnje te time i potrebom za radnom snagom). Ovaj rad upravo analizira utjecaj svjetske financijske krize na jednu od osnovnih ljudskih potreba, a to je potreba za radom. Nedavna financijska kriza bolno je ukazala na činjenicu da je nužno bolje reguliranje tržišta kapitala. Pretpostavka da se tržište može samo korigirati i maksimirati društveno blagostanje sada se može ozbiljno osporiti. Iznenađujuće, na području tržišta rada, pretpostavka o neobuzdanoj fleksibilnosti, kao optimalnom aranžmanu još uvijek se čini da ima široku podršku, posebno među međunarodnim razvojnim agencijama. Nije teško naći proglase o povećanju fleksibilnosti tržišta rada , što prije svega ukazuje na smanjivanje naknada za nezaposlene i smanjivanje instrumenta minimalnih nadnica, fleksibilnije mehanizme zapošljavanja i otpuštanja radnika kako bi se što bezbolnije riješila sumorna situacija na tržištu rada i smanjila razina stope nezaposlenosti. Najnovija istraživanja OECD uvjeravaju, „fleksibilnija tržišta rada biti će ključan mehanizam prilagođavanja tijekom recesije kao i u srednjem roku...“ (Brixiova, 2009, 5). Snažne međunarodne organizacije (posebice institucije Bretton Woods-a) koje su presudne u oblikovanju programa globalnog razvoja postale su obazrive u odobravanju regulacija koje teže zaštiti radnih prava i nameću više radne standarde u zemljama u razvoju. Rad je strukturiran na slijedeći način. Nakon uvodnog dijela, u prvom dijelu rada analizira se utjecaj globalne financijske krize na potražnju za radom i zaposlenost u svijetu. U drugom dijelu naglasak je na stanju u zemljama središnje, istočne i jugoistočne Europe. Treći dio rada bavi se ulogom institucija na tržištu rada u uvjetima krize. U četvrtom, posljednjem dijelu iznose se prijedlozi i rješenja na koje bi trebale odgovriti politike tržišta rada u uvjetima krize.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
067-0671447-2494 - Analiza učinkovitosti gospodarskog rasta (Družić, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb
Profili:
Alka Obadić
(autor)