Pregled bibliografske jedinice broj: 525081
Stabilnost zdravstvenog sustava u recesiji
Stabilnost zdravstvenog sustava u recesiji // Kriza: Preobrazba ili Propast? / Obadić, Alka ; Šimurina, Jurica ; Tica, Josip (ur.).
Zagreb: Biblioteka Ekonomika i razvoj, 2011. str. 47-58 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 525081 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stabilnost zdravstvenog sustava u recesiji
(Health care system stability in the recession)
Autori
Barić, Vinko ; Smolić, Šime
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Kriza: Preobrazba ili Propast?
/ Obadić, Alka ; Šimurina, Jurica ; Tica, Josip - Zagreb : Biblioteka Ekonomika i razvoj, 2011, 47-58
ISBN
978-953-6025-41-1
Skup
"90 godina Ekonomskog fakulteta u Zagrebu"
Mjesto i datum
Hrvatska, 23.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zdravstveno osiguranje; HZZO; zdravstvena potrošnja
(health insurance; HZZO; health expenditure)
Sažetak
Zdravstvenu zaštitu u RH financiraju HZZO, županije i Grad Zagreb te korisnici. Oko 80% zdravstvene potrošnje financira se putem doprinosa za zdravstveno osiguranje koje plaćaju poslodavci u iznosu od 15% bruto plaće radno aktivnog stanovništva. Iz državnog proračuna dolazi oko 12% prihoda od premija dopunskog zdravstvenog osiguranja, participacije i administrativnih pristojbi. U zadnjih nekoliko godina za zdravstvenu zaštitu u Hrvatskoj izdvaja se otprilike 8% BDP-a, a tek 16% zdravstvene potrošnje osigurava iz privatnih izvora. Omjer između stanovništva koje ne plaća doprinose u sustavu zdravstvenog osiguranja i zaposlenih iznimno je nepovoljan, otprilike 2:1, s tendencijom pogoršanja u 2011. godini. Gospodarska kriza najteže je pogodila tržište rada, a pad ukupnog broja zaposlenih povezan je sa smanjenjem ukupnih prihoda zdravstvenog osiguranja. Dodatan uteg zdravstvenom sustavu predstavljaju nagomilani dugovi iz prethodnih godina koji bi se mogli povećati. U situaciji rastuće nezaposlenosti pojavljuje se problem održivosti trenutne razine zdravstvene skrbi – i što se tiče količine i kvalitete zdravstvenih usluga. Dio problema riješit će se kroz povećanje privatne zdravstvene potrošnje, zahtjevima za većim stupnjem unutrašnje i vanjske kontrole zdravstvenih organizacija tj. povećanju stupnja odgovornosti u trošenju oskudnih resursa, dok će za oporavak tržišta rada trebati nekoliko godina
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
067-0671447-2494 - Analiza učinkovitosti gospodarskog rasta (Družić, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb
Profili:
Vinko Barić
(autor)