Pregled bibliografske jedinice broj: 523953
Empirijska verifikacija tipologije ateizma
Empirijska verifikacija tipologije ateizma // Revija za sociologiju, 41 (2011), 2; 185-212 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 523953 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Empirijska verifikacija tipologije ateizma
(Empirical Verification of a Typology of Atheism)
Autori
Čulig, Benjamin ; Klasnić, Ksenija, Jakšić, Jelena
Izvornik
Revija za sociologiju (0350-154X) 41
(2011), 2;
185-212
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
ateizam; tipovi ateista; ateist racionalist; ateist pozitivist; antiteist; ateist sudbinist; ateist štovatelj Više sile
(atheism; types of atheists; rational atheist; positivistic atheist; anti-theist; atheist fatalist; atheist admirer of force majeure)
Sažetak
Temeljna ideja ovog rada jest da se ateističko uvjerenje – na sličan način kao i religijsko – može pojaviti u različitim oblicima i klasificirati na različite načine. U tu svrhu pokušalo se empirijski provjeriti hipotezu o postojanju sedam različitih tipova ateističkog uvjerenja. Tijekom 2008. godine provedeno je preliminarno znanstveno istraživanje metodom ankete na stratificiranome proporcionalnom kvotnom uzorku (N = 353) studenata i studentica Sveučilišta u Zagrebu. Istraživanje je pokazalo da je moguće govoriti o pet tipova ateista: racionalist, pozitivist, antiteist, sudbinist i štovatelj Više sile. Ateist racionalist apsolutno je siguran u nepostojanje Boga te smatra da je religija skup besmislenih postavki i logičkih nedosljednosti. Ateist pozitivist slijepo vjeruje u znanost i drži da će znanost jednog dana objasniti smisao svega postojećeg. Antireligijski orijentiran ateist ili antiteist nije zainteresiran za spoznajna pitanja, kao ni za pitanja smisla postojećeg ; njega zanima društveno okruženje. On se obično druži s ateistima, smatrajući ih inteligentnijima od vjernika. Ateist sudbinist nije ni klasičan ateist niti je vjernik. Umjesto vjere u Boga on vjeruje u sudbinu, a objašnjenje svega što mu se događa traži u horoskopima i sličnim alternativnim izvorima objašnjenja vlastitog života i života ljudi oko sebe. Štovatelj Više sile spoznajni je relativist, koji vjeruje u postojanje Više sile. Zaključak je da je jedini »pravi« tip ateista ateist racionalist, dok su svi ostali samo različiti tipovi alternativnog uvjerenja, po strukturi analogni religijskom uvjerenju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0915 - Modernizacija i identitet hrvatskog društva. Sociokulturne integracije i razvoj (Cifrić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Abstracts in Anthropology
- SocINDEX with Full Text