Pregled bibliografske jedinice broj: 522626
Campanula Portenschlagiana Schult.: kemijski i biološki profil
Campanula Portenschlagiana Schult.: kemijski i biološki profil, 2011., diplomski rad, diplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 522626 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Campanula Portenschlagiana Schult.: kemijski i biološki profil
(Campanula Portenschlagiana Schult.: A chemical and biological profile)
Autori
Petra Tomasović
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
07.07
Godina
2011
Stranica
52
Mentor
Politeo, Olivera
Neposredni voditelj
Carev, Ivana ; Burčul, Franko
Ključne riječi
Portenšlagov zvončić (Campanula Portenschlagiana Schult); GC-MS; DPPH; FRAP; ukupni fenoli; inhibicija AChE
(Dalmatian bellflower (Campanula portenschlagiana Schult); GC-MS; DPPH; FRAP; total phenol content; AChE inhibition.)
Sažetak
Biljke su bogat izvor spojeva s poznatom biološkom aktivnosti, bilo da je riječ o hlapljivim spojevima koja ulaze u sastav eteričnih ulja ili pak nehlapljivim spojevima koji se nalaze u ekstraktima biljaka. Biološka aktivnost se očituje u antioksidacijskoj, antimikrobnoj, antiupalnoj i drugim vrstama aktivnosti ili pak sposobnosti supstance da inhibira enzim acetilkolinesterazu, što je ključno u liječenju teške Alzheimerove demencije. Neka od istraživanja ukazala su na povezanost oksidativnih oštećenja moždanih struktura i progresiju ove bolesti. To je razlog zašto se paralelno proučavaju antioksidacijska svojstva i sposobnosti inhibicijskog djelovanja na enzim acetilkolinesterazu potencijalno biološki aktivnih supstanci. Cilj ovog rada bio je izolirati hlapljive i nehlapljive spojeve poznate hrvatske endemične biljke Portenšlagov zvončić (Campanula Portenschlagiana Schult.) te odrediti njegov kemijski i biološki profil. Za izolaciju hlapljivih spojeva korištena je metoda hidrodestilacije dok je za izolaciju nehlapljivih spojeva korištena voda kao sredstvo za ekstrakciju. Kemijski sastav eteričnog ulja i sadržaj pojedinih komponenti određen je uz pomoć veznog sustava plinska kromatografija-spektrometrija masa, korištenjem HP-5MS kromatografsku kolonu. Antioksidacijski potencijal testiran je metodom hvatanja slobodnih DPPH radikala (DPPH metoda) i metodom određivanja redukcijskog potencijala (FRAP metoda), dok je sposobnost inhibicije enzima testirana metodom po Ellman-u. Prethodno je određen i ukupni sadržaj fenolnih komponenti vodenog ekstrakta biljke. Rezultati istraživanja su pokazali da je eterično ulje biljke složenog kemijskog sastava s velikim udjelom diterpenskih spojeva. Glavna komponenta ulja je diterpenski alkohol 13(16), 14-labdien-8-ol. Od ostalih spojeva u ulju, u kvantitativnom smislu, ističu se cembren A, fitol, trikozan, ß-kariofilen, pimarinal i heksahidrofarnezil-aceton. Testiranje antioksidacijskog potencijala smjese hlapljivih i nehlapljivih spojeva biljke pokazalo je da vodeni ekstrakt biljke ima znatno bolji antioksidacijski potencijal u odnosu na eterično ulje. Dobiveni rezultati testiranja antioksidacijskog potencijala u skladu su sa udjelom fenolnih spojeva testiranih smjesa. Usporedba antioksidacijskih potencijala uzoraka biljke i onih za poznato dobre antioksidanse pokazala je da su uzorci biljke vidljivo slabiji antioksidansi. Testiranje sposobnosti inhibicije enzima acetilkolinesteraze (AChE) pokazalo je da uzorak eteričnog ulja biljke pokazuje znatno bolju sposobnost inhibicije u odnosu na vodeni ekstrakt, ali istodobno značajno slabiju u usporedbi s poznato djelotvornim inhibitorima ovog enzima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-2160547-1330 - Antioksidacijski sastojci i inhibitori kolinesteraza iz aromatičnog bilja (Miloš, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split