Pregled bibliografske jedinice broj: 520375
U potrazi za svetim. Svjetlo s Istoka i imanencija transcendencije
U potrazi za svetim. Svjetlo s Istoka i imanencija transcendencije. Zagreb: Školska knjiga, 2011 (monografija)
CROSBI ID: 520375 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U potrazi za svetim. Svjetlo s Istoka i imanencija transcendencije
(Quest for the Holy. The Light from the East and Immanence of Transcendence)
Autori
Miščin, Daniel
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Školska knjiga
Grad
Zagreb
Godina
2011
Stranica
511
ISBN
9789530619562
Ključne riječi
Sveto; imanencija; transcendencija; teodiceja; Krleža; Ratzinger; Dostojevski; ruska religiozna filozofija; kršćanstvo; Leibniz; Jeruzalem
(Holy; immanence; transcendence; theodicy; Krleža; Ratzinger; Dostoevsky; russian religious philosophy; christianity; Leibniz; Jerusalem)
Sažetak
Knjiga polazi od pojma svetoga koji se u filozofiji religije udomaćio nakon izlaska glavnih radova Eliadea i Otta. Analizirajući njihova polazišta, autor zaključuje da sveto nije odjeljeno od ljudi, nego da je u svijetu prisutno kao trag koji ima svoju filozofsku i teološku hermeneutiku. Tekst je smješten na tromeđu metafizike, teologije i književnosti. Tako u prvom poglavlju, analiza "svetih likova" u djelima Dostojevskoga biva zamašnjakom rasprave o ruskoj religioznoj filozofiji. Drugo poglavlje koje predstavlja jezgru knjige analiza je glasovitog teodicejskog razgovora između braće Aljioše i Ivana u romanu "Braća Karamazovi" F. M. Dostojevskoga. Metafizička analiza tog teksta pokazuje da je ustroj temeljnih Ivanovih teodicejskih argumenata bitno protuleibnizovski, tj. da se klasični teodicejski argument ne može prihvatiti iz moralnih razloga. To je povod za refleksiju o temeljima Leibnizove teodiceje i metafizičkog utemeljenja ideje o najboljem od svih mogućih svjetova. Konačno, treće poglavlje predstavlja teološko-filozofsku raspravu o eshatologiji gdje se razvijaju dva suprotna modela: horizontalna eshatologija (odnos mrtvih prema živima u djelu Miroslava Krleže) i vertikalna eshatologija (govori Josepha Ratzingera na pogrebu Ivana Pavla II. i kasnije) kao klasični kršćanski koncept. Čitav tekst snažno zagovara ekumenska polazišta, tj. osvješćuje spletenost zajedničkih korjena kršćanskog istoka i Zapada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Teologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove, Zagreb
Profili:
Daniel Miščin
(autor)