Pregled bibliografske jedinice broj: 516255
Strategija razvoja seoskog turizma baranjskog područja
Strategija razvoja seoskog turizma baranjskog područja // Zbornik radova sa znanstvenog skupa "Globalizacija i regionalni identitet 2009." na temu "Sadašnjost i budućnost sela i poljoprivrede" / Petrač, Božidar ; Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav (ur.).
Osijek: Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009. str. 171-190 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 516255 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strategija razvoja seoskog turizma baranjskog područja
(Strategy of rural tourism development in Baranja area)
Autori
Deže, Jadranka ; Kristić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa "Globalizacija i regionalni identitet 2009." na temu "Sadašnjost i budućnost sela i poljoprivrede"
/ Petrač, Božidar ; Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav - Osijek : Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009, 171-190
ISBN
978-953-253-062-9
Skup
"Globalizacija i regionalni identitet 2009." na temu "Sadašnjost i budućnost sela i poljoprivrede"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 25.09.2009. - 26.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
seoski turizam ; strategija ; obiteljska poljoprivredna gospodarstva
(rural tourism ; strategy ; family farms)
Sažetak
Razvoj baranjskog područja povezan je sa poljoprivredom koja je stoljećima osnovna gospodarska djelatnost što je povezano s nacionalnim komparativnim prednostima – zemljištem, ravničarsko-nizinskim područjem, raspoloživim melioracijama i općenito komunalnom infrastrukturom. Istodobno, poljoprivredna djelatnost je desetljećima bila predstavljana kao "posljednja prilika" za ljude koji imaju želju baviti se poljoprivredom, koje je pogodio proces industrijalizacije, za ljude koji su tražili opstanak i izvore za preživljavanje s visokom razinom manualnog rada. Proces tranzicije i potreba za tržišnom orijentacijom utjecali su na ekonomsko stanje obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u kojem je upitna opstojnost poslovanja. Samo su rijetke gospodarske djelatnosti prepoznale svoje prednosti i prilagodile resurse poslovanja, dok se većina gospodarskih subjekata suočava sa sve većim brojem poslovnih problema koji otežavaju jasnu perspektivu o konkretnim ciljevima koji omogućuju dinamičan razvitak – jasnu i primjenjivu strategiju razvoja. Kao strategijska mogućnost razvoja sela posljednjih godina sve se više spominje seoski turizam kao alternativna dopunska djelatnost obiteljskog gospodarstva što je rezultat sve intenzivnijeg rasta potražnje za ovom vrstom turističkog proizvoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija, Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek