Pregled bibliografske jedinice broj: 515127
Radon u špiljama Hrvatske - doze koju prime zaposlenici i posjetitelji
Radon u špiljama Hrvatske - doze koju prime zaposlenici i posjetitelji // Zbornik radova VIII. simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja / Krajcar Bronić, Ines ; Kopjar, Nevenka ; Milić, Mirta ; Branica, Gina (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2011. str. 232-237 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 515127 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radon u špiljama Hrvatske - doze koju prime zaposlenici i posjetitelji
(Radon concentrations in caves of Croatia - assessing effective radon doses for occupational workers and visitors)
Autori
Radolić, Vanja ; Miklavčić, Igor ; Poje, Marina ; Stanić, Denis ; Vuković, Branko ; Paar, Dalibor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova VIII. simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
/ Krajcar Bronić, Ines ; Kopjar, Nevenka ; Milić, Mirta ; Branica, Gina - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2011, 232-237
ISBN
978-953-96133-7-0
Skup
VIII. simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Krk, Hrvatska, 13.04.2011. - 15.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
radon u špiljama ; detektori nuklearnih tragova LR-115 II ; efektivna doza
(radon in caves ; LR-115 II track etched detectors ; effective dose)
Sažetak
Koncentracija radona u špiljama Hrvatske mjeri se od 2004. godine detektorima nuklearnih tragova LR- 115 tip II. Detektori se postavljaju tijekom speleoloških istraživanja kojima se istražuju fizikalna i kemijska svojstva krškog podzemlja i dosad su izmjerene vrijednosti radona u 20-tak špilja Velebita i Žumberačkog gorja. U dubokim jamama na Velebitu najviša koncentracija izmjerena je u Lubuškoj jami (3, 8 kBq m^-3) na 260 metara dubine dok je na Žumberačkom gorju ona izmjerena u špilji Dolača (21, 8 kBq m^-3) 250 metara od ulaza u ljetnom periodu. Pored toga, napravljen je i monitoring radona u Đurovića špilji koja se nalazi je u blizini kontrolnog tornja zračne luke Dubrovnik, točno ispod stajne zrakoplovne piste što je čini interesantnom za turistički obilazak. Detektori su izlagani u kasnu jesen 2008. te proljeće i ljeto 2009. godine i u tom vremenu izlaganja dobivene su srednje koncentracije radona: 9, 5, 17, 9 i 25, 0 kBq m^-3, redom kako slijedi. Maksimalna efektivna doza od radona i njegovih kratkoživućih potomaka koju prima njen posjetitelj tijekom ljeta, za vrijeme polusatnog obilaska, iznosi 30, 6 μSv. S obzirom na preporučenu maksimalnu godišnju dozu od 20 mSv za radna mjesta i srednju brzinu doze u špilji od 44 μSv/h, zaposlenici koji dio radnog vremena provode u njoj (turistički vodiči) trebaju ograničiti svoj boravak unutar špilje na 454 sata godišnje. U tijeku je i dvogodišnji monitoring radona u špilji Manita peć koja se nalazi u sklopu NP Paklenica i uređena je za turistički obilazak. Preliminarni rezultati za ljeto 2010. pokazuju da je razina radona u špilji oko 1, 0 kBq m^-3 što, uz procijenjeni ravnotežni faktor od 0, 4, daje efektivnu dozu od 3, 2 μSv za vrijeme jednosatnog obilaska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-286-0000000-3212 - Radioaktivnost u okolišu, detekcija i primjena (Planinić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ostalo-NPPaklenica_Rn u MP - Monitoring radona u špilji Manita peć u NP Paklenica (RnuMPNPPaklenica) (Radolić, Vanja, Ostalo ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Osijeku - Odjel za fiziku
Profili:
Dalibor Paar
(autor)
Denis Stanić
(autor)
Marina Poje Sovilj
(autor)
Igor Miklavčić
(autor)
Branko Vukovic
(autor)
Vanja Radolić
(autor)