Pregled bibliografske jedinice broj: 51417
Mogućnost kontrole metaboličkog statusa krava određivanjem sadržaja bjelančevina i ureje u mlijeku
Mogućnost kontrole metaboličkog statusa krava određivanjem sadržaja bjelančevina i ureje u mlijeku // Drugi hrvatski veterinarski kongres / Balenović, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatka veterinarska komora, 2000. str. 827-836 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 51417 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost kontrole metaboličkog statusa krava određivanjem sadržaja bjelančevina i ureje u mlijeku
(Possibility of the metabolic status control in cows by determing protein and urea content in milk)
Autori
Marenjak, Terezija Silvija ; Poljičak-Milas, Nina ; Kampl, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Drugi hrvatski veterinarski kongres
/ Balenović, Tomislav - Zagreb : Hrvatka veterinarska komora, 2000, 827-836
Skup
Drugi hrvatski veterinarski kongres
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 10.10.2000. - 13.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
krave; mlijeko; bjelančevine; ureja; metabolički status; metabolički poremećaji; energija
(cows; milk protein; milk urea; metabolic profile; metabolic disturbances; energy)
Sažetak
Istraživani su mliječnost, sadržaj bjelančevina i koncentracija ureje u mlijeku 94 krave simentalske pasmine u vlasništvu 14 obiteljskih gospodarstava u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Cilj je bio ustanoviti mogućnost primjene kontrole metaboličkog statusa krava pomoću navedenih biokemijskih parametara u mlijeku. Prosječna mliječnost životinja u istraživanju bila j 19, 6 L, odnosno u više od 50% gospodarstava proizvodnje je bila ispod 19L mlijeka dnevno. u ispitivanim uzorcima mlijeka u 43 % životinja utvrđen je niži sadržaj bjelančevina u mlijeku (ispod 3, 19%) u odnosu na pasminski prosjek. Prosječna koncentracija ureje u mlijeku bila je 3, 42 mmol/L, s tim da je u više životinja (45%) bila manja ili jednaka 2, 9 mmol/L. Procjenom metaboličkog statusa krava u istraživanju metodom po Sholzu ustanovili smo da je kod više životinja (39%) bio prisutan jači energetski i proteinski nedostatak s naglašenom prisutnošću subkliničkih metaboličkih poremećaja (ketoza, masna degeneracija jetre). U 36% životinja bio je izražen ili samo energetski nedostatak ili manji energetski nedostatak uz jači višak bjelančevina u obroku, što bi također moglo dovesti do metaboličkog disbalansa u organizmu dotičnih životinja. Nadalje, prema tumačenju navedene metode, u samo 25% životinja u istraživanju izmjerene vrijednosti bile su u fiziološkom rasponu. Kontrola metaboličkog statusa krava analizom sadržaja bjelančevina i koncentracije ureje u mlijeku mogla bi biti važan dio u sustavu kontrole metaboličkog zdravlja, ali i dijagnoze postojećih metaboličkih poremećaja u stadu mliječnih krava, a solidna je osnova kontrole hranidbenog procesa s obzirom na energetsko-proteinsku zastupljenost u obroku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina