Pregled bibliografske jedinice broj: 509968
Praćenje zdravstvenog stanja ribe u uzgoju na Jadranu
Praćenje zdravstvenog stanja ribe u uzgoju na Jadranu // Hrvatsko ribarstvo na pragu EU, Riba kao funkcionalna hrana, Zbornik sažetaka
Vukovar, 2011. str. 40-41 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 509968 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Praćenje zdravstvenog stanja ribe u uzgoju na Jadranu
(Monitoring of the health status of fish cultured in the Adriatic sea)
Autori
Valić, Damir ; Vardić, Irena ; Kapetanović, Damir ; Teskeredžić, Zlatica ; Teskeredžić, Emin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatsko ribarstvo na pragu EU, Riba kao funkcionalna hrana, Zbornik sažetaka
/ - Vukovar, 2011, 40-41
Skup
7. Međunarodni gospodarsko-znanstveni skup o ribarstvu
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 07.04.2011. - 09.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kvaliteta mora; zdravstveno stanje riba; lubin; tuna; bakterije; paraziti; virusi
(sea water quality; fish health status; seabass; tuna; bacteria; parasites; virus)
Sažetak
Akvakultura podrazumijeva proizvodnju organizama koji žive u vodi pod kontroliranim uvjetima, odnosno aktivnosti koje su potrebne za postizanje proizvodnje organizama korisnih čovjeku. Zbog povećane potražnje za ribom i ribljim proizvodima posljednjih desetljeća možemo zamijetiti njezin kontinuirani porast u svjetskim razmjerima. Uzgoj ribe praćen je povećanim interesom i brigom za mogući utjecaj na morski okoliš što dovodi do kontrole bolesti riba, praćenja gospodarenja te zaštite okoliša. Zdravstveno stanje riba ovisi o međusobnom utjecaju riba, patogena i samog okoliša. Bolest je patofiziološko/patoanatomsko stanje organizma uzrokovano poremećajem fizikalnih, kemijskih i/ili bioloških parametara okoliša ili njihovih međusobnih kombinacija. U okviru praćenja zdravstvenog stanja ribe odabrana su tri lokaliteta s uzgojem lubina i jedan lokalitet tova tuna na način da se obuhvati južni, srednji i sjeverni dio Jadranskog mora. Zdravstveno stanje ribe obuhvaćalo je parazitološku, bakteriološku i virološku pretragu. Uz pretragu ribe obavljena je i fizikalno-kemijska te bakteriološka analiza mora. Uzorci morske vode uzimani su na uzgojnim lokalitetima, kao i na kontrolnim postajama. Obuhvaćeno je razdoblje od pet godine s ciklusom izlazaka od dva puta godišnje, u proljeće i jesen. Rezultati ovog istraživanja predstavljaju prvo sustavno istraživanje zdravstvenog stanja populacije lubina i tuna u uzgoju te bakteriološkog svojstva mora na uzgajalištima u Jadranu. Vrijednosti fizikalno–kemijskih parametara analiziranih uzoraka tijekom ovog istraživanja zadovoljavaju potrebe u uzgoju lubina i tune, uz očitovanje sezonskih razlika. Mikrobiološka svojstva mora pokazala su veći broj heterotrofnih bakterija u jesenskom periodu u odnosu na proljetni. Povećanje heterotrofnih bakterija u moru prati povećanje broja heterotrofnih bakterija u brisovima s kože i škrga, kao i u broju izoliranih bakterija iz organa riba. Između uzgajališta lubina nema statistički značajne razlike u broju E. coli, Vibrio spp., ukupnih koliforma i enterokoka. Na tovilištu tuna zabilježene su veće vrijednosti fekalnih indikatora u usporedbi s literaturno dostupnim podacima. Istraživanje bakterijske populacije kod 360 lubina iz uzgoja pokazalo je raznolikost bakterijskih vrsta pri čemu su Gram-negativne bakterije bile dominantno zastupljene. Neke od izoliranih bakterija su opasne po zdravlje riba, ali i ljudi, osobito djelatnika na uzgajalištima te imunodeficijentnih osoba. Nađeni paraziti kod lubina, ali i divljih riba izvan kaveza, predstavljaju potencijalnu opasnost za uzgoj u smislu prinosa, dok su drugi opasni i po zdravlje ljudi. Virološkom pretragom nisu nađeni uzročnici bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982934-2752 - Patologija organizama iz voda u odnosu na zagađivala i akvakulturu (Kapetanović, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Damir Valić
(autor)
Irena Vardić Smrzlić
(autor)
Damir Kapetanović
(autor)
Zlatica Teskeredžić
(autor)
Emin Teskeredžić
(autor)