Pregled bibliografske jedinice broj: 508328
Geografski aspekti prirodnih prijetnji
Geografski aspekti prirodnih prijetnji // Zbornik radova – Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa / Trut, Damir (ur.).
Zagreb: Državna uprava za zaštitu i spašavanje, 2010. str. 216-218 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 508328 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geografski aspekti prirodnih prijetnji
(Geographical aspects of natural hazards)
Autori
Lončar, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova – Hrvatska platforma za smanjenje rizika od katastrofa
/ Trut, Damir - Zagreb : Državna uprava za zaštitu i spašavanje, 2010, 216-218
Skup
Prva hrvatska konferencija o smanjenju rizika od katastrofa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
geografija; prirodne prijetnje; edukacija; prostorno planiranje
(geography; natural hazards; education; spatial planning)
Sažetak
Geografija je multidisciplinarna znanost i svojevrsna premosnica između prirodnih i društvenih znanosti te kao takva ima veliku ulogu u edukaciji i raspravama o prirodnim prijetnjama, njihovim uzrocima, posljedicama te mogućnostima sprječavanja i saniranja istih. U radu su prikazani ciljevi i program nastavnog kolegija Geografija prirodnih prijetnji koji se izvodi u okviru dodiplomskog studija geografije na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru. Programom je omogućeno da studenti sintetiziraju i koriste prethodno stečena znanja iz geologije, geomorfologije, hidrogeografije i klimatologije te da usvoje osnovna znanja iz područja geografije prirodnih prijetnji i razviju sposobnost samostalnoga istraživačkog rada. Poseban naglasak je na metodama prepoznavanja i predviđanja prirodnih prijetnji te načinu kako se od njih zaštititi pravilnim prostornim planiranjem i ostalim adekvatnim metodama. Osim toga jedan od ciljeva je osposobiti studente za širenje znanja i informacija široj akademskoj zajednici i društvu u cjelini, prvenstveno prenošenjem znanja kroz nastavnu djelatnost u školama u okviru nastave geografije.
Izvorni jezik
Hrvatski