Pregled bibliografske jedinice broj: 504147
Utjecaj financijske krize na sigurnost društva
Utjecaj financijske krize na sigurnost društva // PROJEKTI I PROJEKTNI MENADŽMENT - ZBORNIK SAŽETAKA / Nikola Skledar (ur.).
Zaprešić : Zagreb: Visoka škola za poslovno upravljanje, 2011. str. 173-181 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 504147 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj financijske krize na sigurnost društva
(Influence of Financial Crisis on Society Safety)
Autori
Mihaljević Branko ; Mihalinčić Martina ; Kalambura Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
PROJEKTI I PROJEKTNI MENADŽMENT - ZBORNIK SAŽETAKA
/ Nikola Skledar - Zaprešić : Zagreb : Visoka škola za poslovno upravljanje, 2011, 173-181
ISBN
978-953-7670-20-7
Skup
PROJEKTI I PROJEKTNI MENADŽMENT
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska; Zaprešić, Hrvatska, 25.02.2011. - 26.02.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
društvena sigurnost; ekonomska kriza; nacionalna sigurnost
(social security; economic crisis; national security)
Sažetak
Današnji je svijet, zahvaljujući globalizaciji i tehnološkom napretku, integriran do te mjere da međuovisnost nema alternative. podrijetlo sadašnje gospodarske krize u velikoj se mjeri pripisuje nelegitimnim financijskim postupcima velikih bankarskih institucija i investicijskih fondova. Ta činjenica potiče pitanja kontrole i nadzora financijskih tokova u svijetu. na summitu G20 u Londosnu za primjer su istaknute off-shore bankarske institucije i porezna utočišta kao središnja tamna mrlja u regulaciji globalnog financijskog tržišta. Financijska kriza dovela je u pitanje provođenje zakona i napora i u brojnim antiterorističkim nastojanjima. taj kontekst potiče znanstvenike da u svojim radovima i projektima preispitaju i dalje istražuju različite aspekte povezanosti između sigurnosti i ekonomije. Društvena sigurnost tretira se kao sastavni dio nacionalne sigurnosti koja se ostvaruje od strane naroda i poistovjećuje se s njim. Stoga se u literaturi pojam sigurnosti nacije često poistovjećuje s pojmom nacionalne sigurnosti. Ekonomska politika i nacionalna sigurnost međusobno se isprepliću i nadopunjavaju. Najveći je sigurnosni nacionalni rizik danas u mnogim društvima ekonomska kriza. Brzina kojom se financijska kriza, koja je nastala u SAD-u, proširila na ostatak svijeta potvrdila je svu kompleksnost i svu međuovisnost suvremenog svijeta. Kriza je ubrzala procese ka multipolarnom svijetu. U mnogim društvima kriza je generirala veliko povećanje napetosti, nejednakosti, korupcije i siromaštva, koji često dovode do socijalnih nemira, političkih napetosti, povećanja ksenofobije, ekstremizma, organiziranog kriminala i terorizma. Tako je financijska kriza postala najveća prijetnja međunarodnoj sigurnosti. Trgovinski kolaps sam po sebi predstavlja velike prijetnje stabilnosti, te stoga potencijalno i sigurnosti, nacionalne i međunarodne. Kriza može imati neproporcionalne učinke na sve zemlje - i na velike zemlje, a posebno na zemlje u razvoju te može dalje destabilizirati već nestabilne, no strateški važne zemlje poput Pakistana, Indije, Alžira i dr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb
Profili:
Jasna Mihalinčić
(autor)
Martina Mihalinčić
(autor)
Sanja Kalambura
(autor)
Branko Mihaljević
(autor)