Pregled bibliografske jedinice broj: 502248
Primjena numeričke taksonomije u TLC analizi benzodiazepina
Primjena numeričke taksonomije u TLC analizi benzodiazepina // XXII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : Knjiga sažetaka / Tomašević, Vesna ; Maduna Valkaj, Karolina (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2011. str. 113-113 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 502248 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena numeričke taksonomije u TLC analizi benzodiazepina
(Application of numerical taxonomy in the TLC analysis of benzodiazepines)
Autori
Bojić, Mirza ; Zadro, Martina ; Šarić, Darija ; Debeljak, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XXII. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera : Knjiga sažetaka
/ Tomašević, Vesna ; Maduna Valkaj, Karolina - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2011, 113-113
ISBN
978-953-6894-42-0
Skup
Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (22 ; 2011)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.02.2011. - 16.02.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
numerička taksonomija; TLC; benzodiazepini
(numerical taxonomy; TLC; benzodiazepines)
Sažetak
Benzodiazepini su terapijska skupina lijekova koja se već više od četiri desetljeća primjenjuje u kliničkoj praksi, ali i dalje se svrstavaju u jednu od najčešće propisivanih skupina lijekova uopće. Do danas je sintetizirano i testirano više od 3000 benzodiazepina i oko 4000 njihovih produkata. S obzirom na široku terapijsku primjenu benzodiazepina, intenzivno uvođenje novih lijekova ove grupe u terapiju, ali i njihovu zlouporabu od strane ovisnika, ova skupina lijekova i njihovi metaboliti su često prisutni u kliničkim i forenzičkim slučajevima. Stoga, njihovo brzo određivanje u krvi ili urinu ili u farmaceutskim pripravcima ostaje i dalje analitički izazov. Tankoslojna kromatografija (TLC) pruža mogućnost dobivanja dobrih rezultata u određivanju benzodiazepina uporabom višekomponentnog sustava razvijača uz istovremeno analiziranje više strukturno različitih benzodiazepina u relativno kratkom vremenskom periodu. U ovom radu provedeno je kvalitativno određivanje alprazolama, diazepama, medazepama, oksazepama, triazolama, prazepama, lorazepama, klordiazepoksida, klonazepama, acetoksilorazepama, bromazepama i karbamazepina metodom tankoslojne kromatografije. Za TLC analizu korištene su HPTLC ploče sa silikagelom 60 F254 kao nepokretnom fazom te 40 različitih pokretnih faza. Detekcija je provedena pod UV svjetlom valne duljine λ = 254 nm. Za procjenu učinkovitosti i odabir najprikladnijih pokretnih faza korištena su tri numerička postupka: određivanje srednjeg vlastitog sadržaja informacije (I), određivanje koeficijenta DP i postupci numeričke taksonomije. Provedena je usporedba uspješnosti kromatografskog odjeljivanja ispitivanih supstancija s obzirom na odabir pokretne faze i vrijeme razvijanja kromatograma. Procjena rezultata analize utvrđena je s obzirom na dobivene vrijednosti DP, I te formiranje klastera i dendrograma, a i s obzirom na vrijeme razvijanja kromatograma. Uz pogrešku E=0, 02 najprikladnija se pokazala pokretna faza broj 32 kloroform+2-propanol+99, 5% octena kiselina (85+10+5) koja ima najveću DP vrijednost i srednji vlastiti sadržaj informacije (DP=0, 9697 ; I=3, 585) uz vrijeme razvijanja kromatograma od 35 minuta. Pri pogrešci E=0, 02 i E=0, 03, pri izvođenju dva neovisna eksperimenta u dvije različite pokretne faze, svih 10 prvih generiranih kombinacija pokazale su se jednako prikladnim jer imaju najvišu moguću vrijednost DP (DP=1, 000) i najnižu moguću vrijednost kromatografski sličnih supstancija T (T=1, 000). To potvrđuje da će se pri tim kombinacijama pokretnih faza odnosno eksperimentalnih postupaka jednoznačno razlikovati svi ispitivani benzodiazepini. Rezultati dobiveni u ovom radu potvrdili su da je primjena numeričkih postupaka određivanja srednjeg vlastitog sadržaja informacije (I), određivanja koeficijenta DP i formiranja klastera i dendrograma korisno matematičko sredstvo za optimizaciju kromatografskih razvijača.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061117-1237 - Biološki aktivni spojevi, metaboliti i QSAR (Medić-Šarić, Marica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb