Pregled bibliografske jedinice broj: 501621
Grupni pristup u radu sa socijalno osjetljivim skupinama – obilježja, sličnosti i specifičnosti
Grupni pristup u radu sa socijalno osjetljivim skupinama – obilježja, sličnosti i specifičnosti // Zbornik sažetaka - Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“ / Žitnik M., Leutar Z., Miljenović A., Buljevac M. (ur.).
Mostar: Mostar : Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru ; Zaklada Marija de Mattias u Zagrebu, 2010. str. 88-88 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 501621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Grupni pristup u radu sa socijalno osjetljivim skupinama – obilježja, sličnosti i specifičnosti
(A Group Approach in the Work with Socially Vulnerable Groups – Characteristics, Similarities and Particularities)
Autori
Miljenović, Ana ; Buljevac, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka - Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“
/ Žitnik M., Leutar Z., Miljenović A., Buljevac M. - Mostar : Mostar : Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru ; Zaklada Marija de Mattias u Zagrebu, 2010, 88-88
Skup
Međunarodna znanstvena konferencija „Socijalni rad i borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti – profesionalna usmjerenost zaštiti i promicanju ljudskih prava“
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.10.2010. - 23.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
grupni pristup; vulnerabilne skupine; osnaživanje; socijalna uključenost
(group approach; vulnerable groups; empowerment; social inclusion)
Sažetak
Grupni rad kao metoda u socijalnom radu može pridonijeti osnaživanju korisnika i jačanju socijalnih mreža socijalno osjetljivih skupina. U suvremenom socijalnom radu mogućnosti grupnog pristupa ponekad nisu dovoljno prepoznate. Svrha ovog rada je prikazati teorijske postavke i praktično iskustvo autora u korištenju metode socijalnog rada s grupom. U radu će biti prikazane specifičnosti rada s mladima s intelektualnim teškoćama i osobama s problemom prekomjernog pijenja, kao i zajednički definirani izazovi grupnog rada s objema skupinama. Komparacijom profesionalnog iskustva i teorijskih saznanja, dobivena su sljedeća zajednička obilježja: grupa je okruženje u kojem članovi imaju mogućnost iskustva rada na sebi, jačati i usvajati socijalne vještine, stvarati i redefinirati postojeće socijalne mreže, dobiti podršku i pružiti si uzajamnu pomoć i razumijevanje. Osnovni princip rada je osnaživanje korisnika sa svrhom prepoznavanja i razvijanja vlastitih resursa i mogućnosti. Zamijećene su sljedeće specifičnosti: u radu s mladima s intelektualnim teškoćama moguće je raditi na vrlo širokom rasponu tema, dok je u radu s osobama s problemom prekomjernog pijenja integrativna tema gotovo svih sadržaja alkoholizam. Grupe za osobe liječene od alkoholizma, uz tretmansku, imaju i svojevrsnu kontrolirajuću funkciju, nastojeći pratiti održavanje apstinencije svojih članova. Grupe namijenjene osobama s intelektualnim teškoćama usmjerene su stjecanju osnovnih socijalnih vještina. Konačno, princip dolaska u grupu za osobe s intelektualnim teškoćama je dobrovoljan, dok dio članova u grupe namijenjene tretmanu alkoholizma dolazi temeljem sudskih presuda, a grupe su stalno otvorene za novo članstvo. Bez obzira na specifičnosti rada, temeljna zadaća u objema skupinama jest osnaživanje članova i njihove integracije i reintegracije u šire društvo, kao i dobivanje novih kompetencija za ostvarivanje bolje kvalitete života članova grupe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb