Pregled bibliografske jedinice broj: 500522
Renderiranje vizualnih podataka
Renderiranje vizualnih podataka, 2010., diplomski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 500522 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Renderiranje vizualnih podataka
(Visual Data Rendering)
Autori
Rončević, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.09
Godina
2010
Stranica
29
Mentor
Stančić, Hrvoje
Ključne riječi
renderiranje; vizualizacija; slika; vizualni efekti; digitalno slaganje; matte slika; računalno generirani elementi; render-farma
(rendering; visualization; image; visual effects; digital compositing; matte painting; computer-genereted imagery; render farm)
Sažetak
Računalna vizualizacija omogućila je transformiranje mnogih simboličkih podataka u geometrijske. Budući da je taj simulirani rad moguće promatrati i istraživati kao rezultat došlo je do revolucije u pristupu znanstvenom radu. Ipak vizualizacija u radovima industrije zabave tijekom godina je mijenjala percepciju digitalnog prikaza svijeta. Dramatičan razvitak vezan uz digitalno kreiranje slika danas prožima našu svakodnevicu. Manipuliranje digitalnim vizualnim podacima zahtjeva znanje o bitnim odrednicama digitalne slike, a to su: rezolucija, bitna dubina točkice i boja. Okruženi smo računalnom animacijom, vizualnim efektima i računalno generiranim slikama. Kreiranje nove vizualne cjeline procesom digitalnog slaganja u digitalnoj eri postao je uobičajena praksa radi postizanja željene simulirane stvarnosti, a najvažnije je da taj rad zadovoljava uvjet realističnosti i vjerodostojnosti. Kako bi se vizualni podaci prikazali potrebno ih je renderirati, a renderiranje je kreiranje slike iz niza podataka zadanih u programu za renderiranje. Kreiranje slike prolazi kroz definirani proces u kojem se podaci obrađuju geometrijskim operacijama i transformacijom, a zatim slijedi završni dio procesa u kojem se obrađuju svojstva točkica (osvjetljenje, boja, tekstura, sjena, prozirnost). Radi dobivanja kvalitetnijih materijala koji sadrže velik broj podataka potrebna je i veća procesorska snaga te upotrebom samo jednog računala vrijeme čekanja krajnjeg rezultata postaje prepreka koju je potrebno eliminirati. Taj se problem rješava na način da se posao raspodijeli na više računala kreiranjem render-farme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti