Pregled bibliografske jedinice broj: 497371
Mucanje - više od zapetljanog jezika
Mucanje - više od zapetljanog jezika // Zbornik radova - 4. kongresa Udruge medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju s međunarodnim sudjelovanjem, Perspektive razvoja sestrinstva u neuroznanosti. / Lenka Kopačević (ur.).
Zagreb: Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2010. str. 133-140 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 497371 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mucanje - više od zapetljanog jezika
(Stuttering - more than entangled tongue)
Autori
Pranjić, Višnja ; Protić, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova - 4. kongresa Udruge medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju s međunarodnim sudjelovanjem, Perspektive razvoja sestrinstva u neuroznanosti.
/ Lenka Kopačević - Zagreb : Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2010, 133-140
Skup
Perspektive razvoja sestrinstva u neuroznanosti
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.09.2010. - 18.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mucanje u dječjoj dobi; medicinska sestra; učitelji; komunikacija
(stuttering in children; nurses; teachers; communication)
Sažetak
Oko 25% dječje populacije prolazi kroz fazu mucanja između 18 mjeseci i 7 godina, dok je u općoj populaciji prisutno oko 1-2% osoba koje mucaju. U Hrvatskoj oko 70 000 djece ima problem mucanja. Naše istraživanje prikazuje razlike u stavovima učenika i nastavnika (Škole za medicinske sestre) koji mucaju i učenika i nastavnika koji ne mucaju. Uzorak ispitanika čini pet dobnih skupina i to četiri skupine srednjoškolskih učenika i jedna skupina srednjoškolskih nastavnika. Ukupno je ispitano 326 ispitanika od kojih je 15 nastavnika. Već formirani stavovi teško se mjenjaju, a težina promjene stava proporcionalna je emocionalnoj angažiranosti. Možemo reći kako stavovi predstavljaju osnovu naših interpretacija i procjena stvarnosti. Istraživanja stavova o mucanju, osoba koje mucaju i osoba koje ne mucaju, pokazuju da su stavovi osoba koje mucaju negativniji od stavova osoba koje ne mucaju, što je dokazalo i naše istraživanje. Odrastanjem, stavovi djece koja mucaju, prema govoru posaju sve negativniji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"