Pregled bibliografske jedinice broj: 494692
Karakteristike nasilja nad djecom i između djece predškolske dobi
Karakteristike nasilja nad djecom i između djece predškolske dobi // Zbornik radova sa skupa Nasilje nad djecom i među djecom 2008. / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku – Filozofski fakultet, 2010. str. 299-318 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 494692 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakteristike nasilja nad djecom i između djece predškolske dobi
(Characteristics of violence against children and among children of preschool age)
Autori
Sindik, Joško ; Veselinović, Zvjezdana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa skupa Nasilje nad djecom i među djecom 2008.
/ Kolesarić, Vladimir - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku – Filozofski fakultet, 2010, 299-318
ISBN
978-953-314-024-7
Skup
Nasilje nad djecom i među djecom
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 30.11.2008. - 01.12.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nasilje; djeca; odgojiteljice; roditelji; percepcija; karakteristike
(violence; children; teachers; parents; perception; characteristics)
Sažetak
Zlostavljanje djece jedan je od velikih društvenih problema. Različiti teorijski pristupi nastoje tumačiti oblike nasilja nad djecom: zlostavljanje (fizičko, emocionalno, seksualno) te zanemarivanje djece (zdravstveno, obrazovno i emocionalno). Osobine obitelji, djeteta i vrtića utječu na razvoj, poticanje i sprečavanje nasilnog ponašanja djece. Cilj istraživanja bio utvrditi neke karakteristike nasilja nad i među djecom predškolske dobi, kao nastavak prethodna dva istraživanja, ali na manjem uzorku sudionika. Definirani su sljedeći problemi utvrđivanja čestine: načina i razloga na koje/zbog kojih roditelji discipliniraju svoje dijete ; odgojiteljevih susretanja - s karakteristikama nasilja nad djecom kod kuće i u vrtiću ; pojedinim oblicima zlostavljanja i zanemarivanja djece ; djecom koja su “nasilnici” i “žrtve”. Ispitani su prigodni uzorci roditelja i odgojitelja, iz četiri dječja vrtića urbanih sredina iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Podaci su prikupljeni primjenom Upitnika za roditelje, odnosno Upitnika za odgojitelje autorice B. Starc. Rezultati su pokazali da u discipliniranju djece roditelji najčešće pribjegavaju poželjnim odgojnim postupcima. Ali, još uvijek su povremeno zastupljene i metode tjelesnog kažnjavanja djece, te odgojni postupci koji mogu utjecati na djetetovu negativnu sliku o sebi. Znakovi emocionalnog nasilja nad djecom češće se zamjećuju kod kuće, nego u vrtiću. Više se od 50% odgojitelja u praksi povremeno susretalo sa nekim od oblika zanemarivanja djece. Odgojitelji u dječjim vrtićima se rijetko susreću s posljedicama fizičkog zlostavljanja. Samo 8 % odgojitelja se susrelo sa seksualnim zlostavljanjem djece. Najveći postotak odgojitelja svjedoči o nepostojanju nasilnika u odgojnim grupama u kojima rade, a u manjem broju odgojnih grupa vrtića postoji veći broj nasilnika. Broj djece koju percipiraju odgojitelji podjednak je i za nasilnike (60), i za žrtve (52). Usprkos velikom uzorku sudionika, činjenica da su i odgojitelji i roditelji osobno uključeni u odgoj djece, a nisu u mogućnosti percipirati nasilje sa stanovišta samog djeteta, glavna su ograničenja istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Učiteljski fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Dubrovniku
Profili:
Joško Sindik
(autor)