Pregled bibliografske jedinice broj: 492023
Institucijski digitalni repozitoriji i njihova uloga u znanstvenom komuniciranju: istraživanje o digitalnim repozitorijima u visokoškolskim knjižnicama Sveučilišta u Zagrebu
Institucijski digitalni repozitoriji i njihova uloga u znanstvenom komuniciranju: istraživanje o digitalnim repozitorijima u visokoškolskim knjižnicama Sveučilišta u Zagrebu // 13. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastruktur / Willer, Mirna ; Faletar Tanacković, Sanjica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010. str. 278-291 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 492023 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Institucijski digitalni repozitoriji i njihova uloga u znanstvenom komuniciranju: istraživanje o digitalnim repozitorijima u visokoškolskim knjižnicama Sveučilišta u Zagrebu
(Institutional digital repositories and their role in scientific communication: survey on digital repositories in libraries at University of Zagreb)
Autori
Vrana, Radovan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
13. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastruktur
/ Willer, Mirna ; Faletar Tanacković, Sanjica - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2010, 278-291
ISBN
978-953-6001-69-9
Skup
13. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastruktur
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 17.11.2010. - 19.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
znanstveno komuniciranje; digitalni repozitorij; Sveučilište u Zagreb
(scientific communication; digital repository; University of Zagreb)
Sažetak
Dok su ne tako davno znanstvenici bili orijentirani prema časopisima, primarnim medijima za objavu rezultata svojega rada i knjižnicama kao primarnom izvoru znanstvenih informacija, oni danas sve više prihvaćaju Internet za istu namjenu. Zahvaljujući Internetu, znanost je danas sve više umrežena, čime se dodatno olakšava razmjena znanstvenih informacija koje se već nalaze u digitalnom obliku. Međutim, svaka nova usporedba digitalnih izvora znanstvenih informacija i časopisa, tradicionalnih medija u posredovanju znanstvenih informacija, iznova pokazuje kako su znanstvene informacije u digitalnom obliku izloženije nestanku u odnosu na časopise. Kako bi očuvali rezultate znanstvenih istraživanja i ujedno ih učinila dostupnijima, sveučilišta diljem svijeta započela su s osnivanjem digitalnih arhiva za pohranu znanstvenih sadržaja poznatih pod nazivom digitalni repozitoriji. Svrha postojanja digitalnih repozitorija je okupiti na jednom mjestu što više kvalitetnih sadržaja potrebnih za razvoj znanosti. Hrvatska sveučilišta također su uključena u ovu vrstu aktivnosti. Kako bi otkrili postojeće stanje razvoja digitalnih repozitorija na Sveučilištu u Zagrebu pokrenuto je istraživanje koje je za cilj imalo prikupiti podatke o trenutnom broju digitalnih repozitorija i okolnostima u kojima su nastali i u kojima funkcioniraju. Ovaj rad predstavlja rezultate toga istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301799-1755 - Organizacija, upravljanje i razmjena znanja u elektroničkom obrazovnom okruženju (Lasić-Lazić, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Radovan Vrana
(autor)