Pregled bibliografske jedinice broj: 491954
Mogućnosti suradnje arhiva, knjižnica i muzeja u zaštiti baštine
Mogućnosti suradnje arhiva, knjižnica i muzeja u zaštiti baštine // Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture / Faletar Tanacković, Sanjica ; Hasenay, Damir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko duštvo, 2011. str. 211-227 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 491954 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti suradnje arhiva, knjižnica i muzeja u zaštiti baštine
(Possibilities in cooperation of archives, libraries and museums in heritage preservation)
Autori
Krtalić, Maja ; Bugarski, Marija ; Hasenay, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
/ Faletar Tanacković, Sanjica ; Hasenay, Damir - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko duštvo, 2011, 211-227
ISBN
978-953-6001-77-4
Skup
14. seminar Arhivi, knjižnice, muzeji: mogućnosti suradnje u okruženju globalne informacijske infrastrukture
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 17.11.2010. - 19.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zaštita ; baština ; arhivi ; knjižnice ; muzeji
(preservation ; heritage ; archives ; libraries ; museums)
Sažetak
U srži je baštinskih ustanova čuvanje i skrb za građu kako bi se ona mogla koristiti danas i očuvati za buduće korisnike. Iako arhivi, knjižnice i muzeji nedvojbeno imaju svoje specifičnosti od građe i poslovanja do usluga i korisnika, zaštita je jedna od vrlo jakih dodirnih točaka. Zajednička im je filozofija zaštite i njene temeljne postavke – očuvati kako bi se koristilo, očuvati za budućnost. Zajednički su problemi koji dovode do oštećenja i propadanja zbirki, bilo da proizlaze iz neprimjerenih prostora, nedovoljno sredstava, nedostatka osoblja, ili pak nedovoljne osviještenosti i educiranosti. Materijali koje nalazimo u arhivskim, knjižničnim i muzejskim zbirkama mogu biti vrlo različiti, no podložni su sličnim procesima starenja i propadanja te osjetljivi na niz nepovoljnih uvjeta i uzročnika oštećenja. AKM zajednici zajednički je i problem tzv. paradoksa zaštite - kako nešto trajno očuvati, a istovremeno izložiti i/ili dati na korištenje. Osobitosti pristupa problematici zaštite unutar arhivskog, knjižničnog ili muzejskog okruženja omogućuju sagledavanje problematike iz drugog kuta te time i iznalaženje učinkovitijih i inovativnih rješenja. Sve to predstavlja dobru podlogu za suradnju i razmjenu iskustava te zajednički nastup u rješavanju problema očuvanja baštine. Ovim će se radom dati pregled zajedničkih ishodišta u zaštiti građe / gradiva u arhivima, knjižnicama i muzejima, te ukazati na mogućnosti suradnje arhiva, knjižnica i muzeja u zaštiti baštine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1221210-0759 - Vrednovanje knjižničnih službi i usluga: akademske i narodne knjižnice (Petr Balog, Kornelija, MZOS ) ( CroRIS)
269-2691220-1018 - Hrvatska pisana baština: teorijske tehnološke pretpostavke organizacije i zaštit (Aparac-Jelušić, Tatjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Sveučilište u Zadru