Pregled bibliografske jedinice broj: 491420
Soman – toksičnost i potencijalni novi protuotrovi
Soman – toksičnost i potencijalni novi protuotrovi, 2010., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski, Zagreb
CROSBI ID: 491420 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Soman – toksičnost i potencijalni novi protuotrovi
(Soman – toxicity and potential new antidotes)
Autori
Vlajić, Mile
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2010
Stranica
48
Mentor
Žuntar, Irena
Ključne riječi
Soman; mikrotest; trovanje; protuotrov; acetilkolinesteraza; akutna izloženost; kognitivni deficit; neurogeneza; toksikokinetika; zaštitni učinci
(Soman; microassay; poisoning; antidote; acetylcholinesterase; an acute exposure; cognitive deficits; neurogenesis; toxicokinetics; protective effects)
Sažetak
Postoji veliki broj bojnih otrova koji su korišteni u ratne svrhe, teroristične, eksperimentalne ili kao sredstvo prisile. Mnogi od njih imaju smrtonosni učinak, neki onesposobljavajući, privremeni ili dugotrajan. Rađen je veliki broj in vivo i in vitro ispitivanja koja su objavljena u znanstvenoj i stručnoj literaturi čiji je cilj bio istražiti mehanizme toksičnosti bojnih otrova, te pronaći djelotvorne protuotrove i mehanizme zaštite. Ovaj rad je teorijskog karaktera u kojem se daje pregled najnovijih znanstvenih istraživanja, koja se bave toksičnošću somana i pronalaskom dobrih protuotrova. Enzimskim mikrotestom, prikazanim u ovom radu, moguće je točno uz pomoć kalibracijskog pravca odredit količinu somana u krvi. Metoda je dovoljno precizna i točna te se može usporediti s nekim skupljim i složenijim načinima ispitivanja. Zbog svoje jednostavnosti i preciznosti može se uvesti u širu upotrebu. Raznim životinjama (miševi, štakori, zečevi) je apliciran soman te njegovi mogući protuotrovi (atropin sulfat, HI-6, verapamil, ketamin). Promatrani su simptomi i posljedice na organizam koji nastaju prilikom njihova apliciranja. Utvrđeno je da prilikom trovanja somanom dolazi do nakupljanja acetilkolina. Istraživanjem na životinjama uočeno je da prilikom trovanja malim dozama dolazi do promjene u ponašanju, anksioznosti i u kretanju, a nema histopatoloških oštećenja niti konvulzija. Međutim kod trovanja velikim dozama uočene su još i konvulzije, oštećenja tkiva i tremori. Također je istraživanjima nedvojbeno dokazano da se aktivnost acetilkolinesteraze u krvi brže vraća na normalnu razinu nego aktivnost one u mozgu. Istraživanje je pokazalo da trovanje somanom utječe na sposobnost pamćenja i ostavlja trajan deficit na tome području. Lijekovi, HI-6 i atropin, pokazali su promjenjivu učinkovitost u ispitivanjima. Naime, utvrđeno je da imaju određenu djelotvornost u krvi, ali kako slabo prelaze krvno-moždanu barijeru imaju ograničen učinak. Kao izrazito uspješni ljekovi u ovome radu su prikazani verapamil i ketamin, koji dosta dobro pospješuju smanjenje koncentracije somana u krvi i uklanjanjaju simptome trovanja. Važno je da se primjene pravovremeno kako bi bili djelotvorni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061245-0010 - Glutation S-transferaza i superoksid dizmutaza u etiopatogenezi bolesti (Žuntar, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Irena Žuntar
(mentor)