Pregled bibliografske jedinice broj: 489878
Utjecaj vrste drva i smjera zavarivanja na čvrstoću zavarenog spoja
Utjecaj vrste drva i smjera zavarivanja na čvrstoću zavarenog spoja, 2010., diplomski rad, diplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 489878 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj vrste drva i smjera zavarivanja na čvrstoću zavarenog spoja
(Influence of wood species and direction of welding on the strength of welded joint)
Autori
Grdić, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
10.09
Godina
2010
Stranica
114
Mentor
Grbac, Ivica
Neposredni voditelj
Župčić, Ivica
Ključne riječi
zavarivanje drva; zavarivanje moždanika; bukovina; hrastovina; smrekovina; čimbenici zavarivanja; smjer zavarivanja; vrijeme zavarivanja; širina goda; rotacijsko zavarivanje;
(wood welding; dowel welding; beech; oak; spruce; welding factors; direction of welding; welding time; annual ring widh; rotation welding;)
Sažetak
Zavarivanje drva je noviji način spajanja drvenih dijelova bez upotrebe ljepila ili nekog drugog vezivnog sredstva, pomoću temperature koja se javlja pri trenju i tlaku. Tijekom procesa zavarivanja tale se površinski slojevi drva koji su u međusobnom kontaktu (lignin, hemiceluloza) i oni omogućuju spajanje drvenih dijelova. Zavareni spoj nakon prestanka rotacije ili trenja i tijekom hlađenja postiže zadovoljavajuće čvrstoću. Bitni parametri konačne čvrstoće spoja su vrsta drva, relativna razlika između promjera moždanika i promjera rupe, vlaga drva, vrijeme tlačenja i frekvencija vrtnje. U radu su prikazane dosadašnje svjetske spoznaje o zavarivanju drva i istraživanja zavarivanja moždanika u rupu (u smjeru vlakanaca i okomito na njih) provedena na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Bukovi nažljebljeni moždanici duljine 100 mm su se tehnikom rotacije utiskivali u uzorke izrađene od bukovine, hrastovine i smrekovine. Smjer zavarivanja moždanika u uzorke ; u smjeru vlakanaca (okomito na poprečni presjek) i okomito na smjer vlakanaca. U smjeru okomito na smjer vlakanaca drva, zavarivanje u radijalnom smjeru (u smjeru drvnih trakova), u tangentnom smjeru (u smjeru goda, tangente na god) i u radijalno tangentnom smjeru. Istraživanje u ovom radu se temelji na proučavanju i istraživanju nekih od glavnih čimbenika procesa zavarivanja drva. Istraživao se utjecaj vrste drva, presjeka odnosno smjera zavarivanja, vrijeme trajanja zavarivanja te utjecaj širine goda na čvrstoću zavarenog spoja. Provedena istraživanja rotacijskog zavarivanja ukazuju na izuzetno dobru čvrstoću zavarenog spoja koja je mjerljiva s čvrstoćom lijepljenih spojeva , a u nekim situacijama i veća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0680720-0708 - Razvoj proizvoda od drva s ciljem očuvanja zdravlja (Grbac, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
068-0680720-0710 - Novi materijali, tehnološki procesi i proizvodi u finalnoj obradi drva (Bogner, Andrija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije