Pregled bibliografske jedinice broj: 488927
Neurološki poremećaji u osoba starije dobi
Neurološki poremećaji u osoba starije dobi // Gerontostomatologija / Ćatovič, Adnan (ur.).
Zagreb: Medicinska naklada, 2010. str. 55-67
CROSBI ID: 488927 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neurološki poremećaji u osoba starije dobi
(Neurological disorders in older persons)
Autori
Demarin, Vida ; Trkanjec, Zlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Gerontostomatologija
Urednik/ci
Ćatovič, Adnan
Izdavač
Medicinska naklada
Grad
Zagreb
Godina
2010
Raspon stranica
55-67
ISBN
978-953-176-483-4
Ključne riječi
neurologija, demencije, Parkinsonova bolest, neurovaskualrne bolesti, živci
(neurology, dementia, Parkinson's disesase, neurovascula diseases, nerves)
Sažetak
Neurološki poremećaji i bolesti u starijoj životnoj dobi mogu biti uzrok različitih stomatoloških problema i komplikacija, bilo zbog neuroloških ispada u području lica i usne šupljine, bilo pak zbog neuroloških ispada koji dovode do poremećaja cjelokupnoga stanja starije osobe. Najčešći neurološki poremećaji u osoba starije dobi su: demencije, Parkinsonova bolest i neurovaskularne bolesti. Simptomi demencija, kao što su poremećaji pamćenja, teskoće u obavljanju društvenih i profesionalnih aktivosti, smetnje govornog izrazavanja, nemogućnost pronalaženja ispravnih riječi za neki pojam, afazija, agnozija i apraksija, dovode tijekom napredovanja demencije do sve težega žvakanja, gutanja i govorenja. Zbog bradikineze i rigora muskulature kod Parkinsonove bolesti dolazi do usporenog i otežanog žvakanja i gutanja, kao i do teškoca u održavanju oralne higijene. Poseban je problem pojačana salivacija zbog koje su gotovo u potpunosti onemogućeni stomatološki zahvati koji zahtjevaju suho radno polje. Cerebrovaskularni su poremećaji jedan od najčešćih uzroka pseudobulbarne pareze kod koje se nalazi oštećenje govora i gutanja, kao i oslabljeni ždrijelni refleksi i refleksi mekog nepca. Ti neurološki ispadi izazivaju teškoće pri žvakanju, gutanju i govoru, te često dovode do promjena u usnoj šupljini i stomatoloških komplikacija. Također oslabljeni refleksi mekog nepca i oslabljen ždrijelni refleks mogu uzrokovati aspiracije pri stomatološkim zahvatima i tako ugroziti bolesnikov život i zdravlje. Mnogi bolesnici nakon preboljelih cerebrovaskularnih bolesti u sekundarnoj prevenciji uzimaju antiagregacijsku ili antikoagulantnu terapiju. Zbog utjecaja tih lijekova na koagulaciju, takvi su bolesnici pod posebnim rizikom za većinu zahvata, a pogotovo za stomatološke zahvate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
134-1340036-0033 - Uloga genetskih markera u razvoju cerebralne aterosklerotske bolesti (Demarin, Vida, MZOS ) ( CroRIS)
134-1340036-0034 - Funkcijska dijagnostika moždane cirkulacije (Lovrenčić-Huzjan, Arijana, MZOS ) ( CroRIS)
134-1340036-0035 - Uloga vaskularnih čimbenika rizika u patogenezi Alzheimerove bolesti (Trkanjec, Zlatko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"