Pregled bibliografske jedinice broj: 486538
Mirisne pelargonije u poljskom uzgoju
Mirisne pelargonije u poljskom uzgoju // Zbornik sažetaka 44. hrvatskog i 4. međunarodnog simpozija agronoma / Lončarić, Zdenko ; Marić, Sonja (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009. str. 261-262 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 486538 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mirisne pelargonije u poljskom uzgoju
(Scented geraniums in open-field production)
Autori
Žutić, Ivanka ; Bota, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 44. hrvatskog i 4. međunarodnog simpozija agronoma
/ Lončarić, Zdenko ; Marić, Sonja - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2009, 261-262
ISBN
973-953-6331-68-0
Skup
44. hrvatski i 4. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.02.2009. - 20.02.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Pelargonium radula; supstrati; herba; eterično ulje; prinos
(Pelargonium radula; substrates; herbage; essential oil; yield)
Sažetak
U rodu Pelargonium (porodica Geraniaceae) značajnu skupinu čine mirisne pelargonije, čija je prvenstvena vrijednost u mirisu listova, koji potječe od eteričnog ulja. Osim u parfemskoj industriji, eterično se ulje upotrebljava u kozmetici, aromaterapiji i kulinarstvu. Obzirom da ekstrakt listova vrste P. radula pokazuje hipoglikemičku i antimikrobnu aktivnost, uzgoju ove vrste treba posvetiti veću pozornost s aspekta proizvodnje u poljskim uvjetima. U Zavodu za povrćarstvo Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu provedeno je istraživanje s ciljem utvrđivanja utjecaja supstrata za uzgoj sadnica (FloraGard, Klassman Potgrond H) i roka košnje (jednokratno i dvokratno) na prinos svježe herbe te na udio i prinos eteričnog ulja. Sadnice s grudom supstrata uzgojene u polistirenskim kontejnerima s 40 lončića, stare 63 dana, sađene su na malč bijelo-crnog PE-filma u dvoredne trake sklopa 6.7 biljaka/m2. Jednokratnom berbom nadzemne biljne mase (111 dana nakon sadnje), u odnosu na dvokratnu berbu (57 i 111 dana nakon sadnje) ostvaruje se značajno veći prinos svježe herbe i suhih listova te veći udio i prinos eteričnog ulja. Supstrati korišteni za uzgoj vegetativno razmnoženih sadnica nemaju značajnog utjecaja na promatrana morfološka i gospodarska svojstva biljaka. Zbog ostvarenja značajno većih prinosa uz manju potrebu ljudskog rada i strojeva u berbi i destilaciji herbe, u uzgoju mirisne pelargonije u kontinentalnom području Hrvatske može se preporučiti jednokratna berba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)