Pregled bibliografske jedinice broj: 486037
Biocenoza livada posidonije (Posidonia oceanica (L.) Delile) u području Nacionalnog parka Mljet
Biocenoza livada posidonije (Posidonia oceanica (L.) Delile) u području Nacionalnog parka Mljet // Zbornik sažetaka simpozija „Dani Branimira Gušića“ - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta / Benović, Adam (ur.).
Dubrovnik: Javna ustanova „Nacionalni park Mljet“, Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, Hrvatsko ekološko društvo, Hrvatsko geografsko društvo, 2010. str. 47-47 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 486037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biocenoza livada posidonije (Posidonia oceanica (L.) Delile) u području Nacionalnog parka Mljet
(Posidonia oceanica (L.) Delile beds along the coast of Mljet National Park)
Autori
Popijač, Aleksandar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka simpozija „Dani Branimira Gušića“ - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta
/ Benović, Adam - Dubrovnik : Javna ustanova „Nacionalni park Mljet“, Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku, Hrvatsko ekološko društvo, Hrvatsko geografsko društvo, 2010, 47-47
Skup
„Dani Branimira Gušića“ - novi prilozi poznavanju prirodoslovlja otoka Mljeta
Mjesto i datum
Pomena, Hrvatska, 03.10.2010. - 07.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Posidonia oceanica; biocenoza; Mljet; Jadransko more; Hrvatska
(Posidonia oceanica; meadow; Mljet; Adriatic Sea; Croatia)
Sažetak
Tijekom ljeta 1995.-1997. godine provedena su istraživanja makrobentosa u podmorju Nacionalnog parka Mljet. Metodama autonomnog ronjenja, do dubine od 40 m, istraženo je 38 postaje duž sjeverne, sjeverozapadne i jugozapadne obale NP Mljet te 14 postaja u Malom i Velikom jezeru. Biocenoza livada posidonije je najznačajnija i najrasprostranjenija biljna zajednica mljetskog podmorja. Nađena je na svim postajama sjeverne, sjeverozapadne i na većini postaja jugozapadne obale, a čak i na jednoj postaji u Velikom jezeru. Posidonija uspijeva na šljunkovitom, pjeskovitom i detritičnom dnu, obično na dubinama od 3 do 25 m. U unutarnjem dijelu uvale Pomena posidonija dopire čak i do površine mora. U pravilu su njena naselja vrlo gusta, većinom nalik prostranim livadama, a rjeđe, ograničenim mozaično rasprostranjenim površinama, kao npr. duž strmih južnih obala, do najveće dubine od 35 m. U plićem području uvale Gonoturska prisutne su guste livade posidonije, nalik onima uz sjevernu i zapadnu obalu NP Mljet. Ovim istraživanjem utvrđeno je 330 biljnih i životinjskih vrsta u livadama posidonije u području NP Mljet: 39 algi, 2 morske cvjetnice, 228 beskralješnjaka, 5 plaštenjaka i 56 riba. Među njima, 66 vrsta ranije nije zabilježeno za područje otoka Mljeta, a pronađene su i dvije zakonom zaštićene vrste u Republici Hrvatskoj: puž bačvaš (Tonna galea) te školjkaš plemenita periska (Pinna nobilis). Biocenoza livada posidonije u području NP Mljet, iako puna nekih svojih posebnosti (velika raznolikost pratećih i slučajnih vrsta, koje se nalaze i na susjednim, većinom čvrstim podlogama), u suštini je ipak jednaka kao i u čitavom Jadranu i Mediteranu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193080-3076 - Taksonomija, ekologija i biogeografija beskralješnjaka vodenih ekotona Hrvatske (Kerovec, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Aleksandar Popijač
(autor)