Pregled bibliografske jedinice broj: 485051
Koliko je traumatizirana populacija nakon rata koristila različite zdravstvene i socijalne usluge i koliko je njima bila zadovoljna
Koliko je traumatizirana populacija nakon rata koristila različite zdravstvene i socijalne usluge i koliko je njima bila zadovoljna // Zbornik sažetaka, 5.hrvatski psihijatrijski kongres, 2010 / Prof.dr.sc.Ljubomir Hotujac (ur.).
Zagreb: HPD, Klinika za psihijatriju KBC Rebro, 2010. str. 39-39 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 485051 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Koliko je traumatizirana populacija nakon rata koristila različite zdravstvene i socijalne usluge i koliko je njima bila zadovoljna
(How much the traumatised population after war used medical and social services and what was their the satisfaction with them)
Autori
Frančišković, Tanja ; Tovilović, Zdravko ; Šuković, Zoran ; CONNECT grupa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka, 5.hrvatski psihijatrijski kongres, 2010
/ Prof.dr.sc.Ljubomir Hotujac - Zagreb : HPD, Klinika za psihijatriju KBC Rebro, 2010, 39-39
Skup
5.hravatski psihijatrijski kongres
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 29.09.2010. - 03.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Zdravstvene usluge; socijalne usluge; zadovoljstvo uslugama; PTSP; ratna trauma
(medical services; social services; war trauma; PTSD)
Sažetak
Cilj:Tijekom poslijeratne prilagodbe ratom pogođenoj populaciji organiziran je i ponuđen cijeli niz postojećih ili novouspostavljenih usluga i službi radi smanjenja njhovih poslijeratnih zdravstvenih i socijalnih poteškoće.Cilj rada bio je ispitati koje su usluge i službe traumatizirane osobe koristile, koliko često i u kojoj su ih mjeri doživljavali korisnima u poslijeratnoj prilagodbi. Metoda:Uzorak od 3313 odraslih osoba sa područja pogođenih ratom u Hrvatskoj, BiH, Kosovu, Makedoniji i Srbiji skupljen je tehnikom slučajnog odabira. Primjenjen je MACSI (Matrix for the Assessment of Community and Healthcare Services) instrument strukturiran za potrebe ove studije u svrhu bilježenja učestalosti korištenja usluga i zadovoljstva njima.U prikazu rezultata korištena je deskriptivna statistika. Rezultati:Primarna zaštita najčešće je korištena usluga ( 81%).Usluge koje su se odnosile na organizaciju slobodnog vremena, socijalni suport i socijalne kontakte doživljene su kao najkorisnije. Zaključak:Učestalost korištenja usluga značajno se razlikovala unutar uzorka, no u cijelini medicinske usluge najčešće su korištene i korisnici su bili s njima relativno zadovoljni.Najzadovoljniji su Irak bili uslugama organizacije slobodnog vremena.Ovo treba svakako uzeti u razmatranje kada se planira organizacija službi za ratom pogođenu populaciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita