Pregled bibliografske jedinice broj: 484840
Uloga znanosti u očuvanju kritično ugrožene pasmine Međimurski konj
Uloga znanosti u očuvanju kritično ugrožene pasmine Međimurski konj // 2. Konferencija o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem / Marković, Davorin ; Jeremić, Jasna (ur.).
Zagreb: Državni zavod za zaštitu prirode, 2010. str. 54-55 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 484840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga znanosti u očuvanju kritično ugrožene pasmine Međimurski konj
(The role of science in preservation of critically endangered breed Međimurje horse)
Autori
Kostelić, Antun ; Belčić, Marijan ; Prvanović, Nikica ; Čubrić-Ćurik, Vlatka ; Ćurik, Ino ; Trbojević Vukičević, Tajana ; Štoković, Igor ; Čačić, Mato
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2. Konferencija o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem
/ Marković, Davorin ; Jeremić, Jasna - Zagreb : Državni zavod za zaštitu prirode, 2010, 54-55
ISBN
978-953-7169-75-6
Skup
2. Konferencija o izvornim pasminama i sortama kao dijelu prirodne i kulturne baštine s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 22.09.2010. - 25.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
međimurski konj; znanost; očuvanje
(Međimurje horse; preservation; science)
Sažetak
Posljednjih dvadesetak godina u svijetu se sve više naglašava važnost očuvanja izvornih pasmina naročito u kontekstu genske raznolikosti i potencijala u proizvodnji hrane. Nažalost, uvođenje moderne tehnologije, mehanizacije i visokoproduktivnih pasmina dovele su do drastičnog smanjenja populacije pojedinih izvornih pasmina, što se u Hrvatskoj najbolje očituje na primjeru međimurskog konja i turopoljske svinje. Upravo je međimurski konj tipičan primjer "žrtve" industrijalizacije poljoprivrede. Današnja populacija međimurskog konja u Hrvatskoj iznosi svega četrdesetak grla od čega je uzgojno (rasplodno) valjano nešto više od dvadesetak grla. FAO i EAAP smatraju kritično ugroženom pasminom populaciju efektivne veličine manje od 50 grla, a u slučaju međimurskog konja efektivna veličina populacije iznosi 12. Kako bi se pasmina sačuvala od izumiranja, u siječnju 2009. znanstvenici Agronomskog i Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Udrugom uzgajivača međimurskog konja – Međimurec samoinicijativno započinju projekt očuvanja međimurskog konja pod nazivom "Očuvanje i unapređenje uzgoja međimurskog konja". Obzirom da se radi o kritično ugroženoj pasmini, osnovna ideja bila je da se u projekt uključe znanstvenici iz različitih područja agronomske i veterinarske struke, posebno oni s iskustvom u radu na terenu. Projekt je multidisciplinaran i sastoji se iz nekoliko cjelina koje se međusobno nadopunjuju: povijest pasmine, arheozoologija, genetika, zdravlje, reprodukcija, uzgoj, selekcija i promocija pasmine. Na temelju rezultata istraživanja napravljen je plan koji treba osigurati povećanje populacije međimurskog konja iznad granice kritične ugroženosti. Upravo na primjeru međimurskog konja vidljiva je važna uloga znanosti odnosno znanstvenika u očuvanju i zaštiti kritično ugroženih pasmina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0531854-1849 - Udio tkiva, kemijski i masnokiselinski sastav mesa simentalske pasmine goveda (Štoković, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Antun Kostelić
(autor)
Tajana Trbojević Vukičević
(autor)
Igor Štoković
(autor)
Nikica Prvanović Babić
(autor)
Mato Čačić
(autor)