Pregled bibliografske jedinice broj: 483556
Utjecaj križevačkog uzgoja na populaciju Hrvatskog sportskog konja
Utjecaj križevačkog uzgoja na populaciju Hrvatskog sportskog konja // Zbornik radova 41. hrvatski i 1. međunarodni znanstveni simpozij agronoma / Jovanovac, Sonja ; Kovačević, Vlado (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2006. str. 651-652 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 483556 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj križevačkog uzgoja na populaciju Hrvatskog sportskog konja
(The influence of horse breeding in Križevci on sporting horse in Croatia)
Autori
Seleš, Josip ; Alagić, Damir ; Kalember, Đurica ; Seleš, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova 41. hrvatski i 1. međunarodni znanstveni simpozij agronoma
/ Jovanovac, Sonja ; Kovačević, Vlado - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2006, 651-652
Skup
41. hrvatski i 1. međunarodni znanstveni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.02.2006. - 17.02.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Holstein ; sportski konj ; utjecaj ; uzgoj
(Holstein ; sporting horse ; influence ; breeding)
Sažetak
Konjičkom sportu u Hrvatskoj kronično su nedostajali kvalitetni konji, poglavito za olimpijske konjičke discipline. Koncem sedamdesetih godina prošlog stoljeća donesena je odluka da se prekine s praksom stalnog uvoza gotovih sportskih konja, te da se osnuje domaći uzgoj kvalitetnih konja. Ta ideja je realizirana prvim uvozom raspoldnih konja u Poljoprivredni institut Križevci 1980. god. Uvezeni su čisti Holstein konji s kojima je počeo uzgoj, prvotno kao školski praktikum, koji je prerastao u Ergelu. Iz Ergele uzgojna genetika ubrzo se širi u zemaljsku populaciju, što dovodi do organiziranja uzgajivača u Udrugu, koja naslonjena na centralni uzgoj ostvaruje značajne rezultate. U uzgoju se koristila linijska selekcija, pa je najveća pažnja posvećivana odabiru pastuha. Na taj način se postižu najbrži rezultati. Kroz 25 godina rada i djelovanja korišten je veliki broj pastuha, ali naj značajniji utjecaj na gojidbu imali su pastusi iz 4 uzgojne linije Holstein konja. Pastusi iz tih linija se koriste i danas, osim «F» pastuha, koji su imali najveći broj potomaka, u uzgoju je ostao samo jedan. Iz linije ACHILL, u Hrvatskoj FRIDERICUS, u uzgoju je djelovalo 9 pastuha (danas 1) i dalo 139 potomaka, iz linije LADYKILLER xx, djelovalo je 6 pastuha (danas 1) i dalo 33 potomka, iz linije ALMEE do danas djeluju 3 pastuha i dali su 59 potomaka, a iz linije COR DE LA BRYERE djelovalo je 13 pastuha (danas 3), koji su dali 86 potomaka. Pastusi iz 4 spomenute linije (svi su djelovali iz Križevaca) dali su ukupno 317 potomaka, što iznosi 57% od ukupnog broja proizvedenih 552 grla konja. Svi ostali pastusi, domaći i strani dali su 235 potomaka ili 43%. Iz ovog istraživanja može se zaključiti da je križevečki uzgoj imao veliki utjecaj na uzgajanu populaciju sportskih konja u Hrvatskoj. Taj utjecaj se provodio širenjem genetike putem križevačkih rasplodnih pastuha, koji su stvorili 57% uzgajane populacije sportskih konja u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Visoko gospodarsko učilište, Križevci