Pregled bibliografske jedinice broj: 481959
Demitologizacija nespojivosti ljubavi i nasilja u obiteljskom kontekstu: teološki pristup
Demitologizacija nespojivosti ljubavi i nasilja u obiteljskom kontekstu: teološki pristup // Crkva u svijetu : CUS, 45 (2010), 2; 193-217 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 481959 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demitologizacija nespojivosti ljubavi i nasilja u obiteljskom kontekstu: teološki pristup
(Mythst of Family Violence with Special Analysis and Theological Reference of Myth that Love and Violence can't go Together)
Autori
Anić, Jadranka Rebeka
Izvornik
Crkva u svijetu : CUS (0352-4000) 45
(2010), 2;
193-217
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
mit; nasilje; ljubav; partnerstvo; obitelj; križ; patnja; uskrsnuće; nasljedovanje
(myth; violence; love; partnership; family; cross; suffering; resurrection; inheritance)
Sažetak
Članak se bavi pitanjem “mitova” o obiteljskom i partnerskom nasilju i njihovom “demitologizacijom”, odnosno znanstvenom provjerom niza uvjerenja, postavka ili učenja o nasilju kao i teološkim opravdanjem supostojanja ljubavi i nasilja u partnerskom odnosu. U članku su prvi put predstavljeni ishodi istraživanja o mitovima o obiteljskom nasilju koje je Franjevački institut za kulturu mira na općoj populaciji u Republici Hrvatskoj proveo krajem godine 2005. Prema ovom istraživanju ispitanici u najvećem broju podržavaju mit da ljubav i nasilje ne idu zajedno. U podržavanju tog mita nema statistički značajnih razlika prema spolu, obrazovanju, dobi i religioznosti. Razlike koje se pojavljuju ukazuju na tendenciju da su to mišljenje sklonije podržati žene, mladi, visoko obrazovani i ateisti. Statistički značajna razlika pojavljuje se samo u odnosu na pokrajinu. U većem broju nego drugi ovaj mit podržavaju stanovnici Istre i Primorja. Za tumačenje tih razlika potrebna su dodatna istraživanja. Budući da razna istraživanja upućuju da u partnerskom odnosu mogu su-postojati i ljubav i nasilje te da partneri u tumačenju toga paradoksa uz kulturalne rabe i kršćanske sadržaje, osobito Isusov križ, u trećem se dijelu članka na okosnici teologije nasljedovanja Isusove patnje i križa Jürgena Moltmanna, propituje i osporava opravdanost takvoga tumačenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Teologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1941560-1542 - Religijski pluralizam, postmoderni religijski pokreti i hrvatski identitet (Tadić, Stipan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Rebeka Jadranka Anić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Religious and Theological Abstracts