Pregled bibliografske jedinice broj: 481327
Japodske podlaktične narukvice : Simbolika ženskog principa u optjecanju ideja i djela jadranske kulturne koiné
Japodske podlaktične narukvice : Simbolika ženskog principa u optjecanju ideja i djela jadranske kulturne koiné // Vjesnik Arheološkog muzeja u Zagrebu, 42 (2009), 231-258 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 481327 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Japodske podlaktične narukvice : Simbolika ženskog principa u optjecanju ideja i djela jadranske kulturne koiné
(Japodian forearm bracelets the symbolism of the female principle in the circulation of ideas and creations of the Adriatic cultural koiné)
Autori
Blečić Kavur, Martina
Izvornik
Vjesnik Arheološkog muzeja u Zagrebu (0350-7165) 42
(2009);
231-258
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Japodi; Piceni; Kvarner; podlaktične narukvice japodskog tipa; lučne fibule s ptičjom unatrag povijenom glavicom na kraju nožice; antropomorfni privjesci; kulturna jadranska koiné; ikonografija; ideja; simbol; 7. i 6. stoljeće pr. Kr.
(The Japods; the Piceni; Kvarner/Quarnero; Japodian type of forearm braclets; idea; symbol; 7th and 6th century BC)
Sažetak
U članku se obrađuju i analiziraju podlaktične narukvice japodskog tipa, koje su podijeljene u dvije varijante, sukladno njihovom ukrasu koji je različit izvedbom i stilski. Posebna pažnja usmjerena je na nalaze takvih narukvica iz Rijeke i Bakra, koje do sada nisu bile poznate u stručnoj literaturi. U pokušaju definiranja njihova vremenskog okvira raspravlja se i o lučnim fibulama s ptičjom unatrag povijenom glavicom tipa Kompolje te o antropomorfnim privjescima tipa I. Svi su ti predmeti obilježeni snažnim ženskim principom koji se ogleda kako u oblikovanju, tako u ikonografskom programu ili njihovim simbolički istaknutim detaljima, kao i njihovim nalaženjem u poznatim kontekstima. U širem kulturno-povijesnom ambijentu fibule i privjesci činili su važan čimbenik u optjecaju ideja i djela ne samo na prostoru jadranske kulturne koiné već i daleko šire izvan njezinih granica. Naprotiv, ljepotu ambivalentnosti te iste koiné, u svoj njezinoj ideološkoj i praktičnoj misli, dočaravale su pak podlaktične narukvice koje u prepoznatljivom regionalnom identitetu izradbe, poštuju ali ujedno i ruše, te tako obogaćuju kanonizirane forme koje se, barem prema trenutačnoj istraženosti, mogu spoznavati u posrednom optjecanju ideja, ovoga puta i na ovim primjerima, od Japoda preko Kvarnera do Picena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti, Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2690754-0756 - Naselja i groblja na istočnom Jadranu u željezno doba, simbolički aspekti (Kukoč, Sineva, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Martina Blečić Kavur
(autor)