Pregled bibliografske jedinice broj: 479797
Usporedba procesa proizvodnje suhe i svježe tjestenine
Usporedba procesa proizvodnje suhe i svježe tjestenine, 2010., diplomski rad, preddiplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 479797 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba procesa proizvodnje suhe i svježe tjestenine
(Processes of manufacturing dry and fresh pasta)
Autori
Bošnjak, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
16.07
Godina
2010
Stranica
61
Mentor
Katalinić, Višnja
Neposredni voditelj
Generalić, Ivana
Ključne riječi
suha i svježa tjestenina. proizvodnja
(fresh and dry pasta; manifacturing)
Sažetak
Žitarice su najvažniji izvor ugljikohidrata u prehrani stanovništva razvijenog svijeta, i većini stanovnika osnovna i po količini glavna hrana. Poznate su brojne vrste žitarica, a tek je njihov manji broj zastupljen u današnjoj modernoj prehrani. Pšenica, riža, zob, kukuruz, ječam, proso, heljda, kvinoja i amarant (tzv. "pseudožitarice"), te proizvodi od žitarica (kruh, tjestenina, žitne pahuljice) trebali bi biti temelj pravilne prehrane. Žita imaju mnogostruku primjenu, ali u prvom redu služe za prehranu ljudi, a od njih se dobiva osnovna hrana- kruh. Žitarice od kojih se može samostalno zamijesiti i ispeći kvalitetan kruh zovu se krušne žitarice (pšenica i raž) za koje je značajno da sadržavaju dovoljno glutena. Gluten je netopiva bjelančevinasta tvar koja tijekom mijesenja stvara bjelančevinastu strukturu tijesta jedan je od uvjeta za lijep, pravilno rupičast, elastičan kruh. Od žitarica se danas proizvodi čitava paleta različitih proizvoda, od primarnog i neizostavnog kruha, preko različitih pekarskih i slastičarskih do instant proizvoda tipa kukuruzna krupice do definitivno najpopularnijeg proizvoda današnjice dobivenog od žitarica- tjestenine. Sve njene oblike i primjene gotovo je nemoguće nabrojiti, preko suhe tjestenine do svježe punjene različitim nadjevima, u različitim oblicima, bojama, okusima... Brzina i jednostavnost pripreme, a ujedno i njena hranjiva vrijednost odgovor su na stalni porast konzumacije tjestenine u svijetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
Napomena
Stručni studij ktf-a
POVEZANOST RADA
Projekti:
011-2160547-2226 - Prirodni izvori resveratrola i njegov sinergijski učinak s drugim polifenolima (Katalinić, Višnja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split