Pregled bibliografske jedinice broj: 477431
Prozodijska obilježja splitske čakavštine kroz tri generacije
Prozodijska obilježja splitske čakavštine kroz tri generacije // Prostor i vrijeme u jeziku: jezik u prostoru i vremenu / Brdar, Mario ; Omazić, Marija ; Pavičić Takač, Višnja ; Buljan, Gabrijela (ur.).
Zagreb : Split: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL) ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 259-271 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 477431 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prozodijska obilježja splitske čakavštine kroz tri generacije
(Prosodic features of the Split chakavian dialect in three generations)
Autori
Tomelić Ćurlin, Marijana ; Runjić-Stoilova, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prostor i vrijeme u jeziku: jezik u prostoru i vremenu
/ Brdar, Mario ; Omazić, Marija ; Pavičić Takač, Višnja ; Buljan, Gabrijela - Zagreb : Split : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL) ; Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 259-271
ISBN
978-953-314-017-9
Skup
XXXIII. međunarodni godišnji skup HDPL-a Prostor i vrijeme u jeziku: jezik u prostoru i vremenu
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.05.2009. - 23.05.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
splitska čakavština; Ivan Kovačić; prozodijska obilježja
(the Split chakavian dialect; Ivan Kovačić; prosodic features)
Sažetak
U radu se autorice osvrću na jedan aspekt fonoloških jezičnih posebnosti. Radi se o prozodijskim obilježjima splitske čakavštine koja se sagledavaju kroz tri generacije. Kao polazište u radu poslužilo je književno djelo Ivana Kovačića, splitskoga pisca s kraja 19. stoljeća. Riječ je o originalnom piscu i stvaraocu. Njegovo djelo "Smij i suze starega Splita" predstavljaju jedinstveno književno djelo koje služi i kao dokument izvornoga splitskoga govora. Izabrane tekstove akcentuirao je Radovan Vidović koji se u svojim istraživanjima često doticao posebnosti stare splitske čakavštine. Akcentuirani predlošci Kovačićevih tekstova poslužili su za jezičnu analizu. Usto je analiza zasnovana na govoru još dviju generacija. Kovačić je dakle predstavnik prve. Druga generacija obuhvaća 10 ispitanika prosječnog obrazovanja iznad 50 godina. Treću čini također 10 ispitanika, ali mlađih, od 17 do 25 godina. To su studenti kroatistike Filozofskog fakulteta u Splitu. Vodilo se računa da su ispitanici druge i treće generacije sa splitskoga govornoga područja, točnije da su rođeni i da žive u Splitu te da im je barem jedan roditelj iz Splita. Autorice zanima kako će iste tekstove danas pročitati izvorni gvoornici sa splitskoga govornoga područja te koliki je otklon u prozodijskim obilježjima u odnosu na Kovačićevo vrijeme. Na temelju pojedinačnih leksema provest će se analiza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
CIP zapis dostupan je u računalnom katalogu Nacionalne i Sveučilišne knjižnice u Zagrebu pod brojem 738808.
POVEZANOST RADA
Projekti:
244-2440820-0630 - Halieutica Adriatica - filološka i antropološka istraživanja jadranske kulture (Božanić, Joško, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu