Pregled bibliografske jedinice broj: 473940
Divlji krastavac (Cyclanthera pedata) - nova funkcionalna hrana u Hrvatskoj
Divlji krastavac (Cyclanthera pedata) - nova funkcionalna hrana u Hrvatskoj // Zbornik sažetaka 45. hrvatski i 5. međunarodni simpozij agronoma / Marić, S. ; Lončarić, Z. (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010. str. 130-131 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 473940 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Divlji krastavac (Cyclanthera pedata) - nova funkcionalna hrana u Hrvatskoj
(Cyclanthera pedata – new functional food in Croatia)
Autori
Novak, Bruno ; Fabek, Sanja ; Žutić, Ivanka ; Toth, Nina ; Benko, Božidar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 45. hrvatski i 5. međunarodni simpozij agronoma
/ Marić, S. ; Lončarić, Z. - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2010, 130-131
ISBN
978-953-6331-79-6
Skup
45. hrvatski i 5. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 15.02.2010. - 19.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
„divlji krastavac“; hipoglikemijska svojstva biljke; kolesteroli; sklop
(Cyclanthera pedata; cholesterols; hypoglicemic plant properties; plant density)
Sažetak
„Divlji krastavac“ (Cyclanthera pedata) je suptropska penjaţica. Uzgaja se zbog mladih svijetlo-zelenih plodova koji se koriste kao površe. Zahvaljujuši velikoj koliţini fitokemikalija, vitamina i minerala, ova do sad nepoznata funkcionalna hrana u Hrvatskoj, pomaţe u kontroliranju kolesterola u krvi buduši da smanjuje razinu LDL-, a povešava razinu HDL-kolesterola. Izraţena su hipoglikemijska svojstva i utjecaj na smanjenje šešera u krvi te regulaciju krvnog tlaka. Cilj ovog istraţivanja bio je utvrditi mogušnost uzgoja i ostvarive prinose ovisno o tehnologiji i sklopu. Na pokušalištu Zavoda za površarstvo postavljen je pokus u kojem su testirana dva uzgojna oblika (vertikalni uz kolce i PE-mreţu). Razmaci izmeŤu kolaca bili su 1 x 1 m, dok je razmak izmeŤu redova PE-mreţe bio 0, 7 m. Presadnice proizvedene u zaštišenom prostoru saŤene su na crni PE-film u svibnju 2009. Pred sadnju, provedena je gnojidba (300 kg/ha NPK 12:12:12), a navodnjavanje tijekom vegetacije osigurano je sustavom kapanja. Plodovi su brani jednom tjedno, tijekom kolovoza i rujna. Veši prinos plodova ostvaren je kod vertikalnog uzgoja, gdje je prosjeţna masa plodova iznosila 35 g u odnosu na PE-mreţu gdje je utvrŤena masa plodova 28 g. Više plodova po biljci je ubrano pri vertikalnom uzgoju (43), dok je na PE-mreţi bilo prosjeţno 30 plodova po biljci. Potrebna su daljnja istraţivanja kako bi se utvrdile optimalne agrotehniţke mjere u svrhu ostvarenja vešeg broja plodova i prinosa „divljeg krastavca“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Božidar Benko
(autor)
Ivanka Žutić
(autor)
Sanja Fabek Uher
(autor)
Nina Toth
(autor)
Bruno Novak
(autor)