Pregled bibliografske jedinice broj: 469050
Ranosrednjovjekovno koplje s krilcima iz okolice Dugog Sela uz svjetlu novih saznanja o ovoj vrsti oružja na motki
Ranosrednjovjekovno koplje s krilcima iz okolice Dugog Sela uz svjetlu novih saznanja o ovoj vrsti oružja na motki // Archaeologia Adriatica, 4 (2010) (2011), 61-84 [engl 84] (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 469050 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ranosrednjovjekovno koplje s krilcima iz okolice Dugog Sela uz svjetlu novih saznanja o ovoj vrsti oružja na motki
(An early medieval wingged/lugged spearhead from Dugo Selo vicinity in the light of new knowledge about this type of pole- mounted weapon)
Autori
Demo, Željko
Izvornik
Archaeologia Adriatica (1846-4807) 4 (2010)
(2011);
61-84 [engl 84]
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Hrvatska; Bosna i Hercegovina; Dugo Selo; rani srednji vijek; navalno oružje; oružje na motki; koplje s krilcima
(Croatia; Bosnia and Hercegovina; Dugo Selo; Early Midle Ages; pole-mounted weapon; wingged/lugged spearhead)
Sažetak
U središtu znanstvene analize nalazi se vrijedna akvizicija Arheološkog muzej u Zagrebu – vrlo dobro očuvano ranosrednjovjekovno koplje s krilcima iz okolice Dugog Sela, grada dvadesetak kilometara istočno od Zagreba. Koplje je tipičan ranokarolinški proizvod koji prema starijim tipološko- kronološkim shema pripada Petersenovu tipu B te bi shodno tomu pripadalo ranokarolinoškom razdoblju i vremenu oko 800. godine. Novija arheološka istraživanja i spoznaje do kojih se došlo u posljednjih dvadesetak godine drukčije promatraju i analiziraju predmeta ove vrste pa je i koplje iz okolice Dugog Sela analizirano na temelju tih novih spoznaja (Solberg, Westphal). Analizi su osim toga podvrgnuti i svi dosad poznati primjerci kopalja s krilcima u muzejskim i drugim zbirkama u Hrvatskoj (11+1 kom.) i Bosni i Hercegovini (8 kom.), koji su za ovu prigodu podvrgnuti analizi mjera i proporcija kako bi i oni napokon bili uspoređeni i interpretirani u okviru morfoloških postavki i zaključaka do kojih je svojevremno došao njemački arheo-restaurator H. Westphal. Istraživanja su pokazala postojanje nekoliko tipoloških skupina čije su predložene kronološke koordinate drukčije od onih u kojima su se dosad kretala istraživanja i interpretacije kopalja s krilcima u radovima naših arheologa. Mjerni pristup analizi hrvatskih nalaza potvrdio je postojanje primjerka koji pripada najranijoj tradiciji ranokarolinških koplja s krilicima te ukazao na još nekoliko kopalja čija morfološka obilježja ukazuju na prvu polovinu 8. stoljeća. Preostala koplja pripadaju uglavnom dvijema glavnim tipološkim skupinama, tj. vremenu od druge polovine 8. do u drugu polovinu 9. stoljeća.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb,
Arheološki muzej u Zagrebu
Profili:
Željko Demo
(autor)