Pregled bibliografske jedinice broj: 463006
UTJECAJ PROCESA PROIZVODNJE NA FIZIKALNO-KEMIJSKA I SENZORSKA SVOJSTVA SOKA JAGODE
UTJECAJ PROCESA PROIZVODNJE NA FIZIKALNO-KEMIJSKA I SENZORSKA SVOJSTVA SOKA JAGODE, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 463006 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ PROCESA PROIZVODNJE NA FIZIKALNO-KEMIJSKA I SENZORSKA SVOJSTVA SOKA JAGODE
(INFLUENCE OF THE PRODUCTION PROCESS ON CHEMICAL PHYSICAL AND SENSORY CHARACTERISTICS OF STRAWBERRY JUICE)
Autori
Abramović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.09
Godina
2009
Stranica
33
Mentor
Levaj, Branka
Neposredni voditelj
Lončarić, Sanja
Ključne riječi
jagoda; šećeri; kiselost; suha tvar; senzorika
(strawberry; sugar; acidity; dry matter; sensory)
Sažetak
Istraživanje je provedeno na jagodama sorte Alba. Sokovi su proizvedeni na četri načina i to prešanjem soka dobivenog sa i bez depektinizacije blanširane i neblanširane jagode. U procesu proizvodnje bistrih sokova matični sok dobiven prešanjem podvrgnut je procesima bistrenja tako da su dodani enzimi za bistrenje (Endozym Pectofruit Press). Za proizvodnju mutnih sokova nije bio potreban ovaj proces. Svi sokovi su potom pasterizirani i punjeni u staklene boce te hermetički zatvoreni. U ovom radu proučavan je utjecaj procesa proizvodnje na fizikalno-kemijska i senzorska svojstva mutnih i bistrih sokova jagode. Od fizikalno-kemijskih svojstava određena je topljiva i netopljiva suha tvar, ukupni i direktno reducirajući šećeri te saharoza, pH – vrijednost i ukupna kiselost. Dobiveni rezultati pokazuju da proces proizvodnje ne utječe bitno na fizikalno-kemijska svojstva. Tijekom ispitivanja senzorskih svojstava korištene su tehnika bodovanja i tehnika jednostavnog niza. Uzimajući u obzir sve karakteristike koje su ocijenjivane najbolje ocijenjeni sokovi su sok koji su dobiven postupkom depektinizacije svježe pulpe za bistre sokove, a mutni sok koji je dobiven depektinizacijom blanširane pulpe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
058-0580696-2728 - Promjene visokovrijednih sastojaka tijekom prerade odabranih vrsta voća (Levaj, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Branka Levaj
(mentor)