Pregled bibliografske jedinice broj: 462959
Utjecaj blanširanja i depektinizacije na iskorištenje i pektinske tvari u proizvodnji soka od jagode
Utjecaj blanširanja i depektinizacije na iskorištenje i pektinske tvari u proizvodnji soka od jagode, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 462959 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj blanširanja i depektinizacije na iskorištenje i pektinske tvari u proizvodnji soka od jagode
(Influence of blanching and pectolitic enzymes addition on the pectin substances and yield in producing strawberry juices)
Autori
Munka, Silvija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.09
Godina
2009
Stranica
34
Mentor
Levaj, Branka
Neposredni voditelj
Lončarić, Sanja
Ključne riječi
sok od jagode; pektinske tvari; blanširanje; depektinizacija; iskorištenje
(strawberry juice; pectin substances; blanching; pectolitic enzymes; yield)
Sažetak
Rad predstavlja rezultate istraživanja o tome kako blanširanje i depektinizacija utječu na iskorištenje i pektinske tvari u proizvodnji bistrog i mutnog soka od jagode sorte Alba. Proizvodnja soka je provedena sa i bez prethodnog blanširanja kaše. Također sa i bez depektinizacije blaširane i neblanširane kaše prije prešanja i dobivenih sokova nakon prešanja. Spektrofotometrijski su određeni udjeli pojedinih pektinskih frakcija u uzorcima izuzetim tijekom proizvodnje mutnog soka od jagode. Tijekom proizvodnje praćeno je i kako primjenjeni postupci utječu na ukupno iskorištenje. Na osnovu dobivenih rezultata zaključuje se da se u blanširanoj pulpi smanjio udio pektinske frakcije topljive u vodi, a povećao udio pektinske frakcije topljive u lužini dok je količina frakcije topljive u oksalatu ostala nepromijenjena. Matični sokovi dobiveni iz blanširane pulpe imaju niži udio svih pektinskih frakcija i ukupnih pektina u odnosu na matične sokove dobivene bez blanširanja. U mutnim sokovima (gotovom proizvodu) najzastupljenija je pektinska frakcija topljiva u vodi. Uglavnom svi mutni sokovi imaju manje svih pektinskih frakcija i ukupnih pektina u odnosu na matične sokove. Blanširanje i depektinizacija kaše povećavaju iskorištenje na prešanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
058-0580696-2728 - Promjene visokovrijednih sastojaka tijekom prerade odabranih vrsta voća (Levaj, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Branka Levaj
(mentor)