Pregled bibliografske jedinice broj: 460582
Stara slavonska književnost u djelu Šime Ljubića
Stara slavonska književnost u djelu Šime Ljubića // Zbornik o Šimi Ljubiću. Zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa / Maštrović, Tihomil (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2009. str. 67-92
CROSBI ID: 460582 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stara slavonska književnost u djelu Šime Ljubića
(Old Slavonian literature in the work of Šime Ljubić)
Autori
Šundalić, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik o Šimi Ljubiću. Zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa
Urednik/ci
Maštrović, Tihomil
Izdavač
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2009
Raspon stranica
67-92
ISBN
978-953-6682-84-3
Ključne riječi
Šime Ljubić, stara slavonska književnost, povijest književnosti, povijest književne vrste, književno djelo, književno razdoblje, književni žanr
(Šime Ljubić, old Slavonian literature, literature history, history of literary kinds, literary work, literary period, literary genre)
Sažetak
U radu će pozornost biti usmjerena na samo jednu sastavnicu Ljubićeva Ogledala (Knjiga II, Rijeka, 1869), a to je stara slavonska književnost. Nakon uvodnoga dijela u kojemu se životopisno predstavlja ''mrki, nepristupni i prenagli čovjek'', kako je Ljubića opisao njegov životopisac Smičiklas, slijedi usmjereno bibliografijsko prelistavanje njegovih djela u kojemu se pozornost usmjerava na Ljubićevo predstavljanje stare slavonske književnosti i na njegov boravak u Osijeku. U središnjem dijelu teksta želi se odgovoriti na nekoliko pitanja, od kojih je temeljno sljedeće - donosi li autor Ogledala povijest ili pregled stare slavonske književnosti? Da bi se došlo do odgovora na postavljeno pitanje, istražuju se određene sastavnice kao što su: književno djelo, književno razdoblje, odnosno književne vrste i žanrovi. Iako je riječ o književnosti koja u dopreporodno vrijeme još uvelike sniva svoj ''barbarski san'' (Ljubić), Ljubić ipak donosi oko stotinu imena pisaca koje je s više ili manje argumenata svrstao u hrvatsko-slavonsku književnost. U zaključnom se dijelu želi odgovoriti na pitanje koliko je Ljubić preuzimao od svojih prethodnika (Kukuljević, Šafařik), koliko ih je i u čemu dopunio, i koliko su njegove spoznaje uvažavali njegovi nasljednici (Vodnik, Prohaska, ....).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1222665-2677 - Rubni žanrovi u hrvatskoj književnosti 18. stoljeća (Šundalić, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek
Profili:
Zlata Šundalić
(autor)