Pregled bibliografske jedinice broj: 457382
Toksičnost biljaka iz skupine Solanaceae
Toksičnost biljaka iz skupine Solanaceae, 2010., diplomski rad, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 457382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toksičnost biljaka iz skupine Solanaceae
(Toxicity of plants from Solanaceae family)
Autori
Jakšić, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.04
Godina
2010
Stranica
69
Mentor
Žuntar, Irena
Ključne riječi
Solanaceae; tropanski alkaloidi; atropin; toksičnost; trovanje; antikolinergički učinci; suportna terapija; midrijaza; halucinacije; fizostigmin
(Solanaceae; tropane alkaloids; atropine; toxicity; poisoning; anticholinergic effects; supportive therapy; mydriasis; hallucinations; physostigmine)
Sažetak
Biljna porodica Solanaceae obuhvaća mnoge biljne vrste koje su veoma toksične. Najpoznatiji primjeri su Atropa belladonna, Datura stramonium, Hyoscyamos niger, Mandragora officinarum, Nicotiana tabacum. Za njihovu toksičnost su odgovorni tropanski alkaloidi poput atropina, hiosciamina, nikotina i skopolamina koji se nalaze u svim djelovima biljke, od korijena, preko stabljike, listova i cvjetova, pa sve do plodova i sjemenki. Često neinformiranosti dovodi do slučajeva nenamjerne intoksikacije, ali su zabilježeni i slučajevi namjernog uzimanja nekih biljaka (primjerice to su velebilje, kužnjak, crna bunika). Trovanje može imati fatalne posljedice tj. može završiti smrću. Do slučajeva nenamjernog trovanja najčešće dolazi zbog toga što ljudi nerijetko zamjene plodove ovih biljaka za neke druge, inače netoksične, biljke. Česti su slučajevi trovanja i kod djece koja stavljaju lišće, cvijeće, stabljike ili plodove u usta a i da nisu svjesni opasnosti koja vreba iz naoko vrlo lijepih biljaka. Zbog samog mehanizma djelovanja biljaka koje ostvaruju antikolinergične učinke (halucinacije, retencija urina, crvenilo kože, midrijaza), česta je i njihova zlouporaba. Prvenstveno se koriste kao legalna i besplatna droga zbog svog halucinogenog djelovanja. U želji da se postignu jače i dugotrajnije halucinacije poseže se za većom količinom najčešće plodova ili sjemenki, naravno, bez ikakve svjesti o mogućoj opasnosti, što dovodi do teških slučajeva trovanja. Najčešći simptomi trovanja biljkama iz skupine Solanaceae su midrijaza, crvenilo kože, tahikardija, halucinacije, delirij, retencija urina, suhoća usta i sluznica. U kojem intenzitetu će se ovi simptomi pojaviti ovisi o različitim čimbenicima među kojima su uzeta količina biljke, podneblje, je li biljka mlada, stara, jesu li plodovi bili zreli ili ne, dob i sl. Što se tiče liječenja, naglasak se stavlja na ispiranje želuca i suportnu terapiju koja obuhvaća davanje benzodiazepina, sedativa i aktivnog ugljena. Kao antidot se eventualno može primjeniti fizostigmin, antikolinesterazni lijek, no njegova primjena je dosta dvojbena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0061245-0010 - Glutation S-transferaza i superoksid dizmutaza u etiopatogenezi bolesti (Žuntar, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Irena Žuntar
(mentor)