Pregled bibliografske jedinice broj: 455974
Utjecaj Katoličke crkve na svjetovne progone vještica u Zagrebu u ranom novom vijeku
Utjecaj Katoličke crkve na svjetovne progone vještica u Zagrebu u ranom novom vijeku // Treći kongres hrvatskih povjesničara
Brač, Hrvatska, 2008. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 455974 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj Katoličke crkve na svjetovne progone vještica u Zagrebu u ranom novom vijeku
(Influence of Roman Catholic Church on civil witchcraft trials in Zagreb during the Early Modern Period)
Autori
Vukelić Deniver
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Treći kongres hrvatskih povjesničara
Mjesto i datum
Brač, Hrvatska, 01.10.2008. - 04.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Katolička crkva; Zagreb; Crkveni sinod u Trnavi; Hrvatski sabor; vještice; isusovci; Ivan Krstitelj Tkalčić
(Catholic church; Zagreb; Church Synod in Trnava; Croatian Diet; witches; Jesuits; Ivan Krstitelj Tkalčić)
Sažetak
U radu se raspravlja o nekim pitanjima koja su se pojavila za vrijeme nastanka autorovog diplomskog rada pod naslovom Svjetovna suđenja i progoni zbog čarobnjaštva i hereze te progoni vještica u Zagrebu i okolici tijekom ranog novog vijeka. Na početku se ukratko opisuju ciljevi rada, kako bi se uvelo u pitanja o utjecaju Katoličke crkve na sama svjetovna suđenja. Omeđuje se razdoblje proučavanja teme na starije, od 1380. do 1611. i novije, od 1611. do 1758. godine. Slijedi rasprava o prijelomnoj godini 1611. kad je održana crkvena sinoda u Trnavi i potvrdi Hrvatskog sabora zaključaka donesenih na njoj (navode se izvori za oba događaja). Raspravlja se o crkvenom utjecaju na događaje izvan propovjedaonice koji su imali za posljedicu svjetovne progone vještica i ostalih praznovjerja. Zatim se raspravlja o utjecaju poznatog njemačkog zakonika, tzv. Ferdinandeje, iz 1656. godine. Referat se nastavlja promišljanjem o utjecaju novopridošlog isusovačkog reda u Zagreb 1606. godine i o eventualnim utjecajima na događaje iz 1611. godine i kasnije. Potom se, sve do kraja rada govori o svjetovnim progonima protiv vještica i dodirima s Crkvom kao institucijom koja ima kulturni i moralni utjecaj na život građana Gradeca, Kaptola i okolice toga doba, a čije je područje autor proučavao.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Napomena
Ovaj rad je objavljen u časopisu Radovi - Zavoda za hrvatsku povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Volumen 41, 2009.