Pregled bibliografske jedinice broj: 453341
Mojsije Silvija Strahimira Kranjčevića i Janka Polića Kamova
Mojsije Silvija Strahimira Kranjčevića i Janka Polića Kamova // Umjetnost riječi : časopis za znanost o književnosti, LIII (2009), 3-4; 297-323 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 453341 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mojsije Silvija Strahimira Kranjčevića i Janka Polića Kamova
(Mojsije by Silvije Strahimir Kranjčević i Janko Polić Kamov)
Autori
Bilić, Anica
Izvornik
Umjetnost riječi : časopis za znanost o književnosti (0503-1583) LIII
(2009), 3-4;
297-323
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Mojsije; starozavjetni lik; Kranjčević; Kamov; biblijski tekst; prototekst; intertekstualnost; teorija citatnosti; iluminativni tip citatnosti
(Moses; a Biblical figure from the Christian Old Testament; Kranjčević; Kamov; Biblical text; prototext; intertextuality; theory of quotation; illuminative type of quotability)
Sažetak
U članku se usporednim i interpretativnim čitanjem utvrđuje različit odnos prema biblijskom tekstu i motivici u dvjema istoimenim pjesmama Mojsije S. S. Kranjčevića i J. P. Kamova. Kranjčevićev i Kamovljev Mojsije uspostavljaju intertekstualni odnos s biblijskim tekstom radi stvaranja svojega novog teksta. Kranjčeviću je biblijski tekst kao simbol staroga materijal pogodan za preradbu, a Kamovu kao polemički protivnik predmet je osporavanja i rušenja. Kranjčević Mojsiju dodaje nova značenja, uz ona koja već u biblijskom tekstu ima, te ga proširuje pridruživši mu simbolično značenje. Kamov odbacuje Mojsijevu svetost i proročku ulogu promatrajući ga drukčije po načelu kontrasta. Oba pjesnika stupaju u intertekstualnu vezu s biblijskim tekstom da bi se inovirali. Kranjčevićev Mojsije (1893.) stupa u dijalog s biblijskim tekstom da bi njime nešto rekao o svijetu i zbilji, tj. o izabranom pojedincu i tragici vođe. Kamovljev Mojsije (1905.) ulazi u veliku citatnu polemiku s biblijskim tekstom, što rezultira njegovim osporavanjem i negacijom, pa tako i desakralizacijom i detronizacijom židovskoga proroka. Intertekstualnost svojstvena fin de siecleu primijenjena je u Kranjčevićevu tekstu te nudi novo viđenje kršćanske tradicije, drukčije od dotadašnjega. Intertekstualnost svojstvena avangardi primijenjena je u Kamovljevom tekstu, koji polemički propituje ne samo kršćanski nego i kulturološki vrijednosni sustav odnoseći se prema njemu rušilački i prevratnički. Primjenom teorije citatnosti potvrđuje se iluminativni tip citantosti u obje pjesme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0000000-2544 - Od građe do analize. Nepoznati i zaboravljeni hrvatski pisci XIX. i XX. stoljeća (Jelčić, Antun-Dubravko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Anica Bilić
(autor)