Pregled bibliografske jedinice broj: 452015
Porodne težine i duljine novorođenčadi u bolnici u Novoj Bili
Porodne težine i duljine novorođenčadi u bolnici u Novoj Bili // Gynaecologia et perinatologia : journal for gynaecology, perinatology, reproductive medicine and ultrasonic diagnostics, 19 (2010), 1; 3-9 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 452015 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Porodne težine i duljine novorođenčadi u bolnici u Novoj Bili
(Birth weights and lengths of newborns at Nova Bila hospital)
Autori
Bilobrk Josipović, Ljiljana ; Lovrinović, Branka ; Dizdarević Stojkanović, Jadranka ; Brković, Irma
Izvornik
Gynaecologia et perinatologia : journal for gynaecology, perinatology, reproductive medicine and ultrasonic diagnostics (1330-0091) 19
(2010), 1;
3-9
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
fetalni rast; porodna težina; porodna duljina
(fetal growth; birth weight; birth length)
Sažetak
Sažetak. Cilj rada. Izraditi tablice i analizirati standardne vrijednosti porodnih težina i duljina novorođenčadi u bolnici u Novoj Bili. Ispitanice i metode. Analizirani su podatci za 5697 novorođenčadi iz jednoplodnih trudnoća, gestacijske dobi od 34 do 42 tjedna, retrogradno za desetogodišnje razdoblje od 1998. do 2007. godine. Svoje rezultate smo usporedili s dosadašnjim mjerenjima i standardima. Iz analize su isključena djeca iz blizanačkih trudnoća, mrtvorođena djeca, malformirana djeca i djeca majki sa nesigurnim trajanjem trudnoće. Rezultati. Prikazane su centilne vrijednosti porodnih težina i duljina novorođenčadi i to po navršenim tjednima trudnoće, paritetu majke i spolu novorođenčadi. Medijana vrijednosti porodne težine i duljine sa navršenih 40. tjedana iznosi 3600 grama i 52 centimetra. Najnižu težinu i duljinu imale su djevojčice prvorotkinja (3450 g i 51cm) a najvišu dječaci višerotkinja (3770 g i 53 cm). Ispitana novorođenčad najsličnija su onima iz splitskog rodilišta, dok su, u usporedbi s europskim prosjekom i podacima iz ostalih velikih hrvatskih gradova, nešto veća. Zaključak. Potrebno je izraditi jedinstvene nacionalne antropometrijske standarde kao preduvjet za otkrivanje poremećaja fetalnog rasta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301683-1400 - Ličnost roditelja i roditeljstvo tijekom tranzicije djeteta u adolescenciju (Keresteš, Gordana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Irma Brković
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Abstracts in Anthropology