Pregled bibliografske jedinice broj: 45062
Od euforije do zaborava. O knjizi Dalmacija (Beč-Split 1892.) iz djela "Die Oesterreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild", s posebnim osvrtom na etnografski prikaz
Od euforije do zaborava. O knjizi Dalmacija (Beč-Split 1892.) iz djela "Die Oesterreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild", s posebnim osvrtom na etnografski prikaz // Mogućnosti., 47 (1999), 7-9; 158-177 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 45062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Od euforije do zaborava. O knjizi Dalmacija (Beč-Split 1892.) iz djela "Die Oesterreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild", s posebnim osvrtom na etnografski prikaz
(From Euphoria to Forgetting. On the book Dalmacija (Vienna-Split 1892) from "Die Oesterreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild", with particular attention to ethnography)
Autori
Čapo Žmegač, Jasna
Izvornik
Mogućnosti. (0544-7267) 47
(1999), 7-9;
158-177
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
povijest etnologije; Dalmacija
(history of ethnology; Dalmatia)
Sažetak
U tekstu se rekonstruira nastajanje prijevoda knjige "Dalmacija" (1892) iz serije "Die Oesterreichisch-ungarische Monarchie in Wort und Bild" (1887-1902), koja je nastala na poticaj prijestolonasljednika Rudolfa kao prikaz zemalja i naroda u Austro-Ugarskoj na području geografije, povijesti, etnografije, umjetnosti, glazbe i gospodarstva. Autorica se posebno bavi ocjenom te knjige unutar povijesti hrvatske etnografije i etnologije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
01890101
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Jasna Čapo-Žmegač
(autor)