Pregled bibliografske jedinice broj: 450522
Mogućnosti primjene kasnih evociranih potencijala u procjeni kognitivnih funkcija
Mogućnosti primjene kasnih evociranih potencijala u procjeni kognitivnih funkcija // Neurologia Croatica, Knjiga sažetaka / Hanjšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka (ur.).
Zagreb, 2009. str. 30-30 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 450522 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti primjene kasnih evociranih potencijala u procjeni kognitivnih funkcija
(The applicability of late evoked potentials in the assessemet of cognitive funcions)
Autori
Išgum, Velimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Neurologia Croatica, Knjiga sažetaka
/ Hanjšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka - Zagreb, 2009, 30-30
Skup
V. HRVATSKI NEUROLOŠKI KONGRES s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 30.09.2009. - 04.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kognitivni evocirani potencijali
(cognitive evoked potentials)
Sažetak
Kognitivni evocirani potencijali predstavljaju električku manifestaciju mozgovnih procesa pri rješavanju zadatka postavljenih danim stimulacijskim paradigmama. Poznati su već više od 30 godina, ali njihova klinička primjena je intenzivirana tek tijekom zadnjeg desetljeća. Razlozi su višestruki. Prvi leži u relativno velikoj interindividualnoj varijabilnosti osnovnih dijagnostičkih pokazatelja, a to su amplitude i latencije specifičnih valova. Drugi proizlazi iz potrebe za složenim stimulacijskim paradigmama koje osim preciznog oblikovanja eksperimentalne procedure zahtijevaju još i složenu i preciznu multimodalnu stimulacijsku tehniku. Treći problem je u potrebi suradnje ispitanika te dugotrajnosti postupka. Naposlijetku, problem koji proizlazi iz svih navedenih činjenica je problem tumačenja rezultata ako eksperimentalni dizajn uključuje aktivaciju više paralelnih i/ili serijskih kognitivnih procesa, pogotovo onih nesvjesno izazvanih loše koncipiranim stimulacijskim paradigmama. Stoga je njihova primjena dugo ostajala u znanstveno istraživačkom području gdje se pokazala kao moćno sredstvo u razotkrivanju tajni kognitivnog procesuiranja. Upotrebljava se u analizama pažnje, očekivanja, pamćenja, govora, jezičnog procesiranja, emocija i sl., a dijagnostički svuda gdje su navedeni procesi kompromitirani. Rezultati dobiveni na grupama ispitanika su vrlo dobri i ponovljivi te se vrlo jasno mogu razlučiti različite grupe. Usporedba pojedinaca s grupom je zbog relativno velikih standardnih devijacija rezultata manje pouzdana, ali usporedba rezultata longitudinalnih snimanja se pokazala kao vrlo precizan pokazatelj i u bolesnika u subkliničkim stadijima bolesti. Zbog ovih činjenica elektrofiziološke metode se istovremeno nadopunjavaju i bihavioralnim tehnikama kao što su brzine reakcija te točnost ispitanikovih odgovora. Sve zajedno, u kombinaciji s kliničkim i drugim pokazateljima, kao što su EEG, NMR, fNMR, SPECT i ostale dijagnostičke metode, povećavaju preciznost konačnih dijagnostičkih zaključaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
312-0362979-3258 - ISTRAŽIVANJE NEUROFIZIOLOGIJE POKRETA PRIMJENOM METODE EVOCIRANIH POTENCIJALA (Išgum, Velimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Klinički bolnički centar Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Velimir Išgum
(autor)