Pregled bibliografske jedinice broj: 448726
Utjecaj veličine memorijskog seta i pripadnosti ciljnog elementa u Sternbergovom auditornom memorijskom eksperimentu na kognitivne evocirane potencijale
Utjecaj veličine memorijskog seta i pripadnosti ciljnog elementa u Sternbergovom auditornom memorijskom eksperimentu na kognitivne evocirane potencijale // Neurologia Croatica, Knjiga sažetaka / Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka (ur.).
Zagreb, 2009. str. 70-71 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 448726 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj veličine memorijskog seta i pripadnosti ciljnog elementa u Sternbergovom auditornom memorijskom eksperimentu na kognitivne evocirane potencijale
(Influence of the set size and probe item affiliation in the Sternberg auditory memory task on cognitive event-related potentials)
Autori
Krbot, Magdalena ; Šefer, Ana Branka ; Išgum, Velimir ; Cifrek, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Neurologia Croatica, Knjiga sažetaka
/ Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka - Zagreb, 2009, 70-71
Skup
V. HRVATSKI NEUROLOŠKI KONGRES s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 30.09.2009. - 04.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Sternbergova auditivna paradigma; kognitivni evocirani potencijali
(Sternberg auditory paradigm; cognitive evoked potentials)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je ispitivanje cerebralne dinamike koja se pojavljuje kao rezultat pamćenja i prizivanja podataka iz radne memorije. Istraživanje je provedeno pomoću modificiranog Sternbergovog memorijskog testa. Sternbergova paradigma je obično povezana sa vizualnom stimulacijskom paradigmom, no u ovom istraživanju prate se kognitivni evocirani potencijali pobuđeni akustički prezentiranim memorijskim zadatkom. Tijekom eksperimenta ispitanicima su akustički prezentirani setovi od dva ili četiri broja. Tri sekunde nakon zadnjeg elementa u setu, ispitaniku je prezentiran ciljni broj za koji je morao odrediti njegovu pripadnost prethodno prikazanom setu. To je vršeno pritiskom odgovarajuće tipke pri čemu se istovremeno mjerilo i vrijeme reakcije. U periodu nakon prezentiranog sadržaja, za vrijeme kada ispitanik zadržava pohranjeni memorijski sadržaj u kratkotrajnoj slušnoj memoriji, iznad frontocentralne regije mozga javlja se pozitivna električna aktivnost. Njezina amplituda je veća u slučaju kada je ispitaniku prikazan set od dva broja, u odnosu na slučaj u kojem je prikazani set sadržavao četiri broja. U vremenu nakon prezentacije ciljnog broja javlja se velika pozitivna aktivnost u tjemenoj regiji mozga („Major Positive Wave“, MPW). MPW ima kraću latenciju i veću amplitudu u slučajevima kada se prikazani set sastojao od dva broja u odnosu na set od četiri broja. Intenzitet MPW je veći za ciljni broj koji pripada prethodno prikazanom setu, dok je latencija MPW veća za ciljni broj koji ne pripada prikazanom setu. Reakcijsko vrijeme se povećava povećanjem veličine prikazanog seta bez obzira da li je ciljni broj pripadao ili nije pripadao prezentiranom sadržaju. Dobiveni rezultati potvrđuju početne teorijske pretpostavke te također otvaraju brojne mogućnosti daljnjim istraživanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0362979-1554 - Neinvazivna mjerenja i postupci u biomedicini (Tonković, Stanko, MZO ) ( CroRIS)
312-0362979-3258 - ISTRAŽIVANJE NEUROFIZIOLOGIJE POKRETA PRIMJENOM METODE EVOCIRANIH POTENCIJALA (Išgum, Velimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Velimir Išgum
(autor)
Ana Branka Jerbić
(autor)
MAGDALENA KRBOT SKORIĆ
(autor)
Mario Cifrek
(autor)