Pregled bibliografske jedinice broj: 448698
Procjena genotoksičnog učinka karbofurana u miša primjenom alkalnog komet-testa
Procjena genotoksičnog učinka karbofurana u miša primjenom alkalnog komet-testa, 2009., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 448698 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena genotoksičnog učinka karbofurana u miša primjenom alkalnog komet-testa
(Genotoxic carbofuran effect evaluation in mice by alkaline comet assay usage)
Autori
Bajić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.12
Godina
2009
Stranica
59
Mentor
Želježić, Davor ; Benković, Vesna
Neposredni voditelj
Mladinić, Marin
Ključne riječi
karbofuran; Geocid ST 35; komet test; genotoksičnost; miš
(carbofuran; Geocid ST 35; comet assay; genotoxicity; mice)
Sažetak
Cilj istraživanja je bio istražiti genotoksični učinak insekticida karbofurana (2, 2-dihidro-2, 2-dimetilbenzofuran-7-il-metilkarbamata) i njegove formulacije Geocid ST 35 (350g/l) primjenom alkalnog komet testa na stanicama organa soja miševa Swiss albino u uvjetima in vivo. Procjena genotoksičnosti provedena je u stanicama bubrega, jetre, koštane srži i leukocitima primjenom dvaju parametara komet testa: dužine repa i intenziteta repa. Karbofuranom i Geocidom ST 35, svakodnevno tijekom 14 dana, obrađivane su četiri skupine životinja s dozama aktivne tvari u vrijednostima ADI i 1/100LD50 i uspoređene s kontrolnom skupinom. Utvrđeno je znatno veće oštećenje DNA u stanicama svih organa skupina obrađenih formulacijom Geocidom ST 35 za vrijednosti ADI i 1/100LD50 u odnosu na stanice životinja obrađenih čistom aktivnom tvari karbofuran u istim dozama. I za aktivnu tvar i za formulaciju intenzitet oštećenja bio je proporcionalan dozi pesticida.U stanicama bubrega, jetre i koštane srži utvrđena su podjednaka oštećenja molecule DNA, dok je razina genomskim oštećenja u leukocitima bila nešto niža. Na temelju dobivenih rezultata može se zaključiti da karbofuran i formulacija Geocid ST 35 genotoksično djeluju na stanice svih ispitivanih organa miševa, ali ni karbofuran ni formulacija nisu pokazali specifičnost genotoksičnog učinka prema nijednom organu. Oštećenja utvrđena u stanicama jetre, bubrega i koštane srži, osim genotoksičnog djelovanja karbofurana rezultat su i fizioloških procesa u tim tkivima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222148-2137 - Genotoksičnost kemijskih i fizikalnih agensa prirodnog i antropogenog podrijetla (Kašuba, Vilena, MZOS ) ( CroRIS)
119-0000000-1255 - Kemoprevencija rasta tumora polifenolnim sastavnicama (Oršolić, Nada, MZOS ) ( CroRIS)
119-0532265-1254 - Imunoadjuvantno i zaštitno djelovanje propolisa u životinja (Benković, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb