Pregled bibliografske jedinice broj: 448108
Novi pristup u dizajnu solarnih (fotovoltaičnih) ćelija
Novi pristup u dizajnu solarnih (fotovoltaičnih) ćelija // 2. radionica Sekcije za primijenjenu i industrijsku fiziku Hrvatskog fizikalnog društva - Knjiga sažetaka / Gracin, Davor ; Juraić, Krunoslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko fizikalno društvo, 2010. str. 13-13 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 448108 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi pristup u dizajnu solarnih (fotovoltaičnih) ćelija
(New approach in the design of photovoltaic solar cells)
Autori
Etlinger, Božidar ; Gracin, Davor ; Juraić, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
2. radionica Sekcije za primijenjenu i industrijsku fiziku Hrvatskog fizikalnog društva - Knjiga sažetaka
/ Gracin, Davor ; Juraić, Krunoslav - Zagreb : Hrvatsko fizikalno društvo, 2010, 13-13
ISBN
978-953-7178-14-7
Skup
2. radionica Sekcije za primijenjenu i industrijsku fiziku Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
solarne ćelije
(solar cells)
Sažetak
Sve manje rezerve fosilnih goriva i sve veće zagađenje uvjetovalo je u zadnjih 20-tak godina eksponencijalni rast proizvodnje fotovoltaičnih (PV) solarnih ćelija u svijetu. Paralelno sa povećanjem proizvodnje i dalje raste broj i vrsta istraživanja za poboljšanje postojećih, te stvaranje novih ponekad i egzotičnih načina iskorištavanja energije sunca i njezino pretvaranje u električnu energiju. Pored klasičnih solarnih ćelija od mono-kristala, poli-kristala i amorfnog silicija, binarnih (CdTe), ternarnih (CuInSe), razvijaju se i istražuju načini koji omogućuju povećanje efikasnih PV kroz nove materijale, nove dizajne, korištenjem i ugradnjom tzv. "intermediata-banda" (IB) i "kvantnih točaka" (QD), te time i proširenje pojasa apsorpcije. Također se koriste tehnike razne tehnike kao što su na pr.: imitiranje procesa koji se odvijaju kod fotosinteze, uporaba nano dimenzija kod kojih više ne vrijedi Planck-ov zakon (tzv. termofotovoltaične ćelije), kao i pokušaji pretvorbe u električnu energiju putem "klasične antene" u infracrvenom i vidljivom dijelu spektra. Navedena istraživanja usporediti će se sa vlastitim načinima poboljšanja solarnih ćelija iz amorfnog silicija uvođenjem, nanokristalita novom tehnikom (metoda je u postupku patentiranja), a koja omogućuje kontroliranje broja i veličine nan-okristalita silicija unutar amorfne matrice. D.Gracin i sur., Vacuum, 84 (2010) 243 - 246
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982886-2894 - Tanki filmovi legura silicija na prijelazu iz amorfne u uređenu strukturu (Gracin, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb