Pregled bibliografske jedinice broj: 446212
Ki-67, p16ink4a i DNA ploidija u cervikalnim prekanceroznim lezijama - usporedba s histološkim nalazom i HPV statusom
Ki-67, p16ink4a i DNA ploidija u cervikalnim prekanceroznim lezijama - usporedba s histološkim nalazom i HPV statusom, 2010., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Split
CROSBI ID: 446212 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ki-67, p16ink4a i DNA ploidija u cervikalnim prekanceroznim lezijama - usporedba s histološkim nalazom i HPV statusom
(Ki-67, p16ink4a i DNA ploidy in cervical precancerous lezions - comparisation with patohistology and HPV status)
Autori
Mimica, Dražen Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Split
Datum
26.01
Godina
2010
Stranica
62
Mentor
Tomić, Snježana
Ključne riječi
CIN; DNA ploidija; Ki67; p16ink4a
(CIN; DNA ploidy; Ki67; p16ink4a)
Sažetak
Istraživani su uzorci tkiva vrata maternica, od čega po 30 uzoraka s dijagnozama CIN1, CIN2 i CIN3, 20 uzoraka tkiva invazivnog karcinoma cerviksa i 15 uzoraka nepromijenjenog tkiva cerviksa. Na svim su uzorcima urađeni slijedeći postupci: patoistološka analiza, grupna tipizacija na HPV visokog i niskog rizika lančanom reakijom polimeraze, imunohistokemijska analiza uporabom protutijela na Ki67 i p16ink4a, protočna citometrija i određivanje DNA ploidije. Učestalost imfekcije HPV-om visokog rizika raste s težinom histoloških promjena u cervikalnom epitelu. Infekcija HPV-om niskog rizika nije povezana s pojavom umjerene i teške displazije ili karcinoma cerviksa.p16ink4a je biomarker infekcije HPV-om visokog rizika i pomaže pri razlikovanju dobroćudnih reaktivnih lezija od displastičnih promjena. određivanje DNA ploidije protočnom citometrijom metoda je koja pokazuje dobru specifičnost, ali nedovoljnu osjetljivost da bi se mogla primijeniti za otkrivanje displastičnih promjena. Imunohistokemijska analiza cervikalnog epitela brojanjem Ki-67 pozitivnih stanica na 100 mikrometara bazalne membrane i u pojedinim trećinama cervikalnog epitela je vrlo osjetljiva i specifična metoda diferencijacije blage displazije (CIN1) od umjerene i teške displazije (CIN2 i CIN3). Ujedno je to i najtočnija od istraživanih metoda u procjeni cervikalne intraepitelijalne neoplazije. Kombinacijom određivanja DNA ploidnog statusa i imunohistokemijske ekspresije p16ink4a i Ki67 nije moguće postići veću točnost predviđanja cervikalne intraepitelijalne neoplazije u odnosu na samu imunohistokemijsku analizu bojenja na Ki67 antigen ili p16ink4a protein.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
216-0000000-0484 - Dvostruki model ovarijalne kancerogeneze - molekularna i morfološka studija (Tomić, Snježana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Snježana Tomić
(mentor)