Pregled bibliografske jedinice broj: 446202
Komuniciranje europskog integracijskog procesa: iskustva članica EU i izazovi za zemlje kandidatkinje - primjer Hrvatske
Komuniciranje europskog integracijskog procesa: iskustva članica EU i izazovi za zemlje kandidatkinje - primjer Hrvatske // Medijski pristupi promociji EU integracija / Obradović, Stojan (ur.).
Split: Institut Saveza za tranzicijska istraživanja i nacionalnu edukaciju, 2009. str. 7-20
CROSBI ID: 446202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komuniciranje europskog integracijskog procesa: iskustva članica EU i izazovi za zemlje kandidatkinje - primjer Hrvatske
(Communicating European integration process:experiences of EU member states and challenges for candidates - the case of Croatia)
Autori
Samardžija, Višnja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Medijski pristupi promociji EU integracija
Urednik/ci
Obradović, Stojan
Izdavač
Institut Saveza za tranzicijska istraživanja i nacionalnu edukaciju
Grad
Split
Godina
2009
Raspon stranica
7-20
ISBN
978-953-55995-0-0
Ključne riječi
Komunikacijska strategija, EU, metode, građani, iskustva dobre prakse
(Communication strategy, EU, methods, citizens, experiences of good practice)
Sažetak
Poglavlje u knjizi se bavi pitanjima komuniciranja europskog integracijskog procesa na putu i u kontekstu punopravnog članstva u Europskoj uniji. Komuniciranje s građanima bitna je dimenzija integracijskog procesa za zemlje kandidatkinje i važan zadatak nakon njihovog ulaska u EU. Rad ima za cilj pojasniti značaj, sadržaj i metode komuniciranja integracijskog procesa te usporediti iskustva pojedinih zemalja članica EU s izazovima s kojima se suočava Hrvatska. U radu su prikazani primjeri zemalja članica EU koji ilustriraju načine i metode komuniciranja pitanja europskog integriranja u uvjetima slabe podrške u zemlji članici (Irska) i potrebe izgradnje novog image-a zemlje buduće članice na međunarodnom planu (Bugarska). Hrvatska je kao zemlja kandidatkinja u završnoj fazi pristupnih pregovora suočena s relativno niskom podrškom građana integracijskom procesu. Zaključuje se da se u ovoj etapi pridruživanja u EU kao imperativ nameće sinhronizirano i uspješno djelovanje na tri razine: učinkovito komuniciranje s građanima, efikasno vođenje pregovora i uspješno provođenje reformi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
017-0171682-1286 - Lisabonska strategija - katalizator reformi u EU i Hrvatskoj (Samardžija, Višnja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za razvoj i međunarodne odnose
Profili:
Višnja Samardžija
(autor)