Pregled bibliografske jedinice broj: 442053
Fizikalno-kemijska svojstva sjemenki uljane repice nakon različitih tretmana temperature zraka sušenja i skladištenja
Fizikalno-kemijska svojstva sjemenki uljane repice nakon različitih tretmana temperature zraka sušenja i skladištenja // PTEP. Procesna tehnika i energetika u poljoprivredi, 13 (2009), 3; 210-215 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 442053 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fizikalno-kemijska svojstva sjemenki uljane repice nakon različitih tretmana temperature zraka sušenja i skladištenja
(Physical and chemical properties of rapeseed after different treatments of drying temperature and storage)
Autori
Krička, Tajana ; Tomić, Franjo ; Voća, Neven ; Brlek Savić, Tea ; Jurišić, Vanja ; Bilandžija, Nikola ; Matin, Ana
Izvornik
PTEP. Procesna tehnika i energetika u poljoprivredi (1450-5029) 13
(2009), 3;
210-215
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kultivari; uljana repica; sušenje; skladištenje
(cultivars; rapeseed; drying; storing)
Sažetak
U ovom radu prikazana su trogodišnja istraživanja 6 sorata sjemenki uljane repice (Alaska, Bristol, Express, Eurol, Lirajet i Slivia) i to od primarne proizvodnje do skladištenja. Nakon provedenih kemijskih i fizikalnih analiza tla, napravljena je istovjetna agrotehnička mjera s ciljem dobivanja što većeg prinosa. Žetve su provedene istog dana unutar godine za sve kultivare te su utvrđena osnovna fizikalno-kemijska svojstva sjemenki prije sušenja (masa 1000 sjemenki, udio vlage, ulja i slobodnih masnih kiselina). Nakon toga, provedeno je konvekcijsko sušenje na laboratorijskoj sušari uz brzinu zraka 1, 0 m/s s tri različite temperature zraka i to 40, 60 i 80ºC. Nakon sušenja, sjemenke uljane repice su skladištene i praćen je utjecaj načina skladištenja na kvalitetu sjemenki uljane repice i to praćenjem promjene udjela ulja i slobodnih masnih kiselina (SMK) kao dva najvažnija parametra kvalitete sjemenki uljane repice. Sjemenke uljane repice bile su skladištene na tri načina: u skladištu s kontroliranim uvjetima vlage i temperature (pri čemu je relativna vlaga zraka bila oko 70%, a temperatura 4ºC i 10ºC) i u skladištu s uvjetima okoline. Skladištenjem u uvjetima okoline utvrđeno je da je masa uzoraka općenito varirala, dok su skladištenjem u kontroliranim uvjetima zabilježene tek promjene mase s manjim oscilacijama tijekom cijelog razdoblja skladištenja, što je rezultiralo manjim porastom slobodnih masnih kiselina, u odnosu na uzorke skladištene u uvjetima okoline. Udio ulja nakon skladištenja u uvjetima okoline prosječno je pao, a udio SMK nakon skladištenja u istim uvjetima prosječno je porastao. Može se zaključiti, što se tiče kvalitete sjemenki, da je skladištenje u kontroliranim uvjetima pokazalo bolje rezultate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1780703-0698 - Saniranje tehnoloških nusproizvoda iz proizvodnje biodizela do energije (Krička, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Tajana Krička
(autor)
Nikola Bilandžija
(autor)
Ana Matin
(autor)
Franjo Tomić
(autor)
Tea Brlek Savić
(autor)
Neven Voća
(autor)
Vanja Jurišić
(autor)